Hasło: Azumanga Daioh
Kategoria: Array
Wymowa:
Odnośniki zwiazane: anime, seria TV
Definicja: Liczba odcinków: 130 (po 5 minut), seria TV
Rok produkcji: 2002
Studio: Genco, J.C. Staff
Spotykane tytuły: Azumanga Daio

Cóż, wiem, że to jest rzecz znana, popularna i lubiana, ale, według mnie, to anime dla dziewczynek lat 12, albo osób, które się czują właśnie jak osobniczki, mające na swoim koncie tylko tuzin wiosen życia. A ponieważ jestem facetem, i to nieco starszym niż ww., trudno zrozumieć mi, co w tym filmie wspaniałego? W każdym razie cykl składa się z króciutkich odcinków, które wszakże często są łączone w znacznie dłuższe kawałki. Stąd można się spotkać na niektórych stronach internetowych z liczbą 26iu części.
Azumanga Daioh to opowieść o grupie szkolnych koleżanek oraz dwóch młodych nauczycielkach: anglistce Tanizaki Yukari i wuefistce Kurosawy Minamo. Zawdzięczamy ją twórcy mangi Azumie Kiyohiko. A co co w cyklu chodzi? Ano o takie sprawy, jak to, ze właśnie któraś z dziewczyn dostała czkawki, a to, ze zgubił się kotek i wszystko w ten deseń. Rozumiem, ze może to kogoś interesować, ale biorąc pod uwagę problemy filmu, to są mniej więcej trochę poniżej poziomu Bolka i Lolka. Nie jest to opinia negatywna, ale raczej kolejne określenie grupy wiekowej widzów, którym, według mnie, serial się spodoba. Nieliczne momenty, które mi się podobały są związane z owymi nauczycielkami; największymi przyjaciółkami, a jednocześnie rywalkami. Minamo to wręcz ideał, zarówno pod względem urody, wdzięku, jak i charakteru. Z kolei Yukari, choć równie ładna, jest impulsywna, zazdrosna i strasznie lubi stawiać na swoim. Nie stroni również od imprez i alkoholu. Przy tym wszystkim jednak obydwie dziewczyny bardzo się lubią, a Minamo nieraz doholowywała Yukari do mieszkania po jakiejś obfitszej popijawie. Natomiast z grupy dziewczyn coś pozytywnego mogę powiedzieć jedynie o Takino Tomo, będącej turbiną napędową towarzystwa i podstawowym czynnikiem wywołującym kłopoty. Przynajmniej coś się dzięki niej dzieje. Natomiast najgorzej wkurzała mnie Kasuga Ayumu (ksywa: Osaka), która niemal cały czas wygląda tak, jakby, nawet chodząc, spała. Nie lubię takich ktosiów pałętających się bezproduktywnie pod nogami i mruczących co chwila: aaa lub eee.
Niezbyt mi się podoba kreska. Wprawdzie postacie pierwszego planu są rysowane ostro i klasyczna kreską, ale już drugi plan często wyłącznie konturem. Dość często jest stosowana również technika Super Deformed, polegająca na czasowym przedstawianiu postaci, jako małych dzieci. A ja za tym akurat nie przepadam.
Nie mniej, mimo iż nie należę do grupy miłośników tego anime, trzeba powiedzieć, że ma ono swoich gorących wielbicieli. Oczywiście, co kto lubi, ale ja myślę, że pozostanę raczej przy Kor i Love Hinie.

Seiyuu:
Kagura: Kuwashima Houko,
Kaorin: Nogawa Sakura,
Kasuga Ayumu: Matsuoka Yuki,
Kimura: Ishii Kouji,
Kurosawa Minamo: Hisakawa Aya,
Mihama Chiyo: Kaneda Tomoko,
Mizuhara Koyomi: Tanaka Rie,
Sakaki: Asakawa Yuu,
Takino Tomo: Higuchi Chieko,
Tanizaki Yukari: Hiramatsu Akiko.

Słowa kluczowe: komedia, szkoła
Obrazek: