Kasumi Tendo - Newsy o anime i manga

Gdzie edukacja jest najwyższą formą ignorancji

Anime : Battle of the Planets


Odnośniki zwiazane: anime

Definicja:
Liczba odcinków: 85, (Gatchaman, pierwotna japońska wersja: 205,
przy czym Gatchaman 1: 105 odcinków, Gatchaman 2: 52 odcinki i Gatchaman
Fighter: 48 odcinków, później powstały jeszcze serie OAV)
Rok produkcji: 1978:1979 (wersja japońska powstawała od 1972)
Studio: Sandy Frank Productions (pierwotna wersja japońska: Tatsunoko)
Spotykane tytuły: Wojna Planet

Czy pamiętacie kabaretowy tekst Smolenia dotyczący stanu wojennego: A u drzwi stanie Załoga Dżi i miś Kolabor? Tylko najstarsi fani pamiętają, że w latach 80tych Telewizja Polska prezentowała kultowy serial anime Wojna Planet. Do Polski seria dotarła za pośrednictwem USA. Tam w latach 1978:1979 zdubbingowano stworzony przez Tatsunoko w latach 1972:1974 serial Gatchaman 1 i skrócono do 85 odcinków. Przy czym część dialogów została zmieniona. Bohaterom nadano nowe nazwiska. I tak:
Ken Washio stał się znany jako Mark,
Joe Asakura, jako Jason,
Jun, jako Księżniczka,
Jinpei, jako Keyop,
Ryu Nakanishi, jako Tiny (Mały),
a główna wrogini Berg Katse vel Gallactor, jako Zoltar.
Jeszcze parę zmian, jak dodanie robota z Centrum Neptuna 7Zark7 wyglądającego toczka w toczkę, jak R2D2 (pamiętajmy, że lata 78:79 to początek szło Gwiezdnych Wojen).
I tak powstał serial Battle of the Planets, który w Polsce emitowano pod tytułem Wojna Planet. Było to coś kompletnie innego, niż wcześniej znane Bolki i Lolki, czy nawet produkcje disneyowskie. Dzielna Załoga G (którą wykorzystał Bohdan Smoleń w swoim słynnym tekście) przeciwstawia się Zoltarowi (są przekonani, że to mężczyzna) z planety Spectra. Szef Zoltara, objawiający się tylko w postaci zamaskowanej twarzy na wielkim monitorze w sztabie głównym Spectry raz po raz podrzuca swojemu podwładnemu jakieś nowe wynalazki, które mają pokonać Ziemię. A to mordercze pawie, a to potwór, który niszczy trzcinę cukrową. Potworów zresztą w ogóle jest sporo. Wszystkim jednak daje radę Załoga G na swym wspaniałym statku kosmicznym Fenix. Fenix zresztą w razie potrzeby może na krótko zmienić swój wygląd i przybrać postać Ognistego Fenixa. Wtedy na ekranie nie widzimy już statku, lecz olbrzymiego płonącego ptaka. Zmieniają się również bohaterowie. Normalnie noszą koszulki ponumerowane od 1 do 5 oznaczające ich numer w załodze i szerokie w nogawce, modne w latach 70tych, spodnie. Kiedy jednak trzeba, potrafią przeobrazić się w wersje bojowe. Ich przebranie przypomina wtedy kostium Supermana po dodaniu skrzydeł i nowoczesnego hełmu motocyklowego z przesunięta do przodu szybką. Zmieniają się również ich pojazdy np. samolocik Marka (coś w stylu Wilgi) przekształca się w odrzutowy supermyśliwiec o zmiennej geometrii skrzydeł, a samochód Jasona w, mniej więcej, pojazd Batmana skrzyżowany z bolidem Formuły 1. Zoltar po prostu nie ma szans, gdy dzielna Załoga G stoi pod bronią, by chronić naszą planetę.

Seiyuu:
Ken Washio: Katsuji Mori,
Joe Asakura: Isao Sasaki,
Jun: Kazuko Sugiyama,
Jinpei: Yoku Shioya,
Ryu Nakanishi: Shingo Kanemoto,
Nambu: Tiru Ôhira,
Berg Katse: Mikio Terajima.

W wersji amerykańskiej głosy podkładali (w wersji polskiej zachowano dubbing amerykański i dodano lektora):
Mark: Casey Kasem,
Jason: Ronnie Schell,
Princess: Janet Waldo,
Keyop: Alan Young,
Tiny: Alan Young,
Zoltar: Keye Luke.

Słowa kluczowe: science fiction, przygoda, akcja


{nocache:4fded71b9412f28e99fc0070ba0e7def#0}{/nocache:4fded71b9412f28e99fc0070ba0e7def#0} | Drukuj to | Wyślij to | Oglądano: {nocache:4fded71b9412f28e99fc0070ba0e7def#1}2275{/nocache:4fded71b9412f28e99fc0070ba0e7def#1}