Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci Zobacz nastêpny temat
Autor Wiadomo¶æ
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 13-02-2009 - 17:15
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



To dlatego że nie znoszę ZUS'u ; P - jak dla mnie to nawet nie "jakiś" tylko byle jaki urząd ; P.. Ale to temat na inną dyskusję ; ).
Ale beznadziejnie : / - wyobraź sobie że zakładasz firmę (6 osób na stałe to ciągle mikrointeres..) , zatrudniasz kogoś, a on idzie najpierw na wyn. chorobowe (jeszcze da się przeżyć, w końcu to wrzucam sobie w koszta), a potem na zasiłek (który już kosztem nie jest?) - dobrze myślę?

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LoanaOffline
Temat postu:   PostWys³any: 13-02-2009 - 20:29
Pisarz
Pisarz


Do³±czy³/a: 01-01-2006



Status: Offline
Zasilek chorobowy nie jest kosztem firmy, poniewaz jest kosztem panstwa Smile. Tzn zawsze ostatecznie placi panstwo. Tylko w przypadku malych firemek to ZUS weryfikuje zasadnosc wyplaty, oblicza ile wyplacic oraz wyplaca, natomiast w przypadku firm powyzej pieciu pracownikow ten obowiazek spada na platnika - czyli firme. Ale w takim przypadku platnik odlicza sobie wyplacona kwote w deklaracji ZUS DRA pomniejszajac tym samym kwote do zaplaty za ubezpieczenia pozostalych pracownikow.
Czy ja pisze jasno?
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 13-02-2009 - 20:47
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



Tak, po prostu to o czym piszesz jest zawiłe : ).

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MikeOffline
Temat postu:   PostWys³any: 14-02-2009 - 16:40
Elita forum
Elita forum


Do³±czy³/a: 07-01-2005



Status: Offline
Dlatego wlasnie system jest do bani, Jest zbyt skomplikowany. Jesli nie masz osobnej osoby, ktora sie zajmuje tylko tym, to nie poradzisz z tym sobie. :-/

_________________
Smile or Die!
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 14-02-2009 - 19:35
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



Mike, powiedz mi (w ramach oczywistego offtopa : P) - obywatel ma obowiązek znać prawo, prawda? Tyczy się o całości czy np tylko kodeksu karnego, drogowego itp?

Jeśli jest tak że musimy znać całość (w tym sensie, że jeśli postąpimy niezgodnie z prawem to nie możemy się tłumaczyć że nie wiedzieliśmy że tak jest), to znaczy że system jest co najmniej absurdalny : /..

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 14-02-2009 - 21:47
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
Losiul napisa³/a:
To dlatego że nie znoszę ZUS'u ; P - jak dla mnie to nawet nie "jakiś" tylko byle jaki urząd ; P.. Ale to temat na inną dyskusję ; ).

Widzę, że nie wiele wiesz o ZUSie, a się wypowiadasz. Ja pracuję w tej instytucji ponad 4 lata i to nie ZUS jest stroną do której można mieć pretensje o obecne prawo. Jako instytucja działa jak może najlepiej, niestety posłowie utrudniają nam pracę jak tylko mogą. Gdyby nie było ZUSu (który zajmuje się dziesiątkami spraw, oprócz ubezpieczeń społecznych), policja, prokuratura czy komornicy mieliby utrudnioną pracę.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 15-02-2009 - 00:28
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



Wybacz Raul, może źle się wyraziłem. Choć trochę to przypomina moją dyskusję z przed paru lat z dobrym kumplem, którego połowa rodziny była lekarzami, a ja twierdziłem że ich protest jest bezsensowny.
Nie chodziło mi o to, że sam ZUS jest zły i go nie lubię. Sam ZUS może i stara się być ok itd. Jednak złe jest samo jego istnienie - jest dodatkowym pośrednikiem, bez którego można się obejść, a wg mnie nawet powinno się obejść. Złe jest np to że jesteśmy obowiązkowo ubezpieczani. To nie ZUS jest zły, złe jest to że ktoś wymyślił że jest potrzebny.
Jest późno, wypiłem trochę (antywalentynki ; PP) i nie chcę pisać głupot, ale nie zrozum mnie źle Raul - mam mocno liberalne poglądy i jestem dość cięty na wszelkie urzędy ; ).

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-02-2009 - 09:10
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
Nie można się obejść bez pośredników - OFE które powstały biorą sobie 7% z pieniędzy przeznaczonych na emeryturę jako własny koszt. ZUS dostaje nieco ponad 2,5%. Prywatne powinno być bardziej efektywne?
Sam mam poglądy liberalne , ale problemem systemu ubezpieczeń społecznych są wywalczone przez grupy zawodowe przywileje (gdzie tu liberalizm? Smile), a nie ZUS.
Z ZUSu powinna być tylko emerytura minimalna, a co do reszty to powinieneś sam decydować.
Ja się nie gniewam, staram się tylko wyprowadzić cię z błędu.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MikeOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-02-2009 - 15:10
Elita forum
Elita forum


Do³±czy³/a: 07-01-2005



Status: Offline
Cytat:
"Mike, powiedz mi (w ramach oczywistego offtopa : P) - obywatel ma obowiązek znać prawo, prawda? Tyczy się o całości czy np tylko kodeksu karnego, drogowego itp?"


Co do zasady, nieznajomoscia prawa nie mozesz tlumaczyc sie nigdy. Czyli, co do zasady, powinienes znac prawo cale. Oczywiscie, w praktyce jest to niewykonalne, ale to dlatego, ze w praktyce, nikt od Ciebie nigdy tego wymagac nie bedzie, bo nie wchodzisz w te obszary. W codziennej praktyce starczy znajomosc naprawde podstawowych rzeczy typu: nie molestuj chomika sasiadowi, albo nie kradnij renty swego dziadka. Te podstawowe rzeczy to w sumie intuicyjnie wyczujesz, bez doktoratu z nauk prawnych.

W szczegoly wchodzimy wtedy, gdy te szczegoly akurat nam akurat w danej sytuacji sa potrzebne. Co do zasady wystarczy, ze wiesz, ze przechodzi sie na pasach i na zielonym swietle. Ale gdy robisz prawo jazdy - wtedy tak, wtedy musisz kodeks znac. Jesli pracujesz dla fiormy, ktora rozlicza Twoj podatek - wtedy wystarczy, ze wiesz, ze dostaniesz (duzo) mniej kasy, niz masz w umowie. Ale jesli prowadzisz wlasna firme i upierasz sie przy samodzielnej ksiegowosci - wtedy musisz sie nauczyc tego i owego o prawie handlowym i podatkowym.

Cytat:
"Widzę, że nie wiele wiesz o ZUSie, a się wypowiadasz. Ja pracuję w tej instytucji ponad 4 lata i to nie ZUS jest stroną do której można mieć pretensje o obecne prawo."


Ja tam do ZUSu (i skarbowki) pretensji o prawo nie mam. Mam pretensje o to, ze interpretuje to prawo w sposob bardzo niezyczliwy, ze stosuje wszelka mozliwa biurokracje, ze zatrudnia coraz wiecej ludzi by obsluzyc coraz wiecej biurokracji - a to z kolei tworzy zapotrzebowanie na wiecej pracownikow, ktorzy stworza wiecej biurokracji.

Cytat:
"Jako instytucja działa jak może najlepiej"


Czasem to "najlepiej" to nadal niewystarczajaco dobrze.

Cytat:
"niestety posłowie utrudniają nam pracę jak tylko mogą."


Tak, zwlamy wszystko na poslow. To poslowie obsluguja petentow w okienkach i to poslowie maja ich w tylku. To poslowie wykanczaja firmy nieustannymi upierdliwymi kontrolami i blokowaniem na kontach przyszlych naleznosci podatkowych, ktpore moze beda, a moze nie beda.

Cytat:
"Gdyby nie było ZUSu (który zajmuje się dziesiątkami spraw, oprócz ubezpieczeń społecznych), policja, prokuratura czy komornicy mieliby utrudnioną pracę."


Nikt nie mowi o likwidacji ZUSu. Ale pomowmy o obcieciu tej instytucji o polowe. Na poczatek. Pomowmy o podatku liniowym. Pomowmy o naprawde radykalnych uproszczeniach.

Cytat:
"Nie można się obejść bez pośredników"


Dlaczego nie mozna? Oczywiscie, ze mozna.

Cytat:
"OFE które powstały biorą sobie 7% z pieniędzy przeznaczonych na emeryturę jako własny koszt."


I to jest dowod, na to, ze ZUS musi byc posrednikiem? Czyli lepiej placic i ZUSowi, i OFE, niz tylko OFE? Whoa! Wytlumacz mi logike tej tezy, bo mojemu skromnemu rozumkowi ona umyka.

Cytat:
"ZUS dostaje nieco ponad 2,5%. Prywatne powinno być bardziej efektywne?"


Stary, piszesz jak LunarBird. Efektywnosc to jedno, a wysokosc prowizji to drugie. Po pierwsze, prowizja OFE nie wynosi 7%, ale DO 7%, a to jest subtelna roznica. Po drugie, efektywnosc ZUS jest zerowa, bo ZUS nie inwestuje srodkow, ktore wplacasz, ale natychmiast wyplaca je jako emerytury innym ludziom. A OFE trzyma Twoje srodki dla Ciebie. Czyli najpierw inni zabieraja w ZUSie Twoja kase, a na starosc potem Ty bedziesz komus pasozytem i ciezarem.

Dlatego wole OFE. 93% mojej kasy (plus zyski z zainwestowania tych srodkow) to nadal duzo lepiej, niz 0% plus jamluzna od innych.

Cytat:
"Sam mam poglądy liberalne , ale problemem systemu ubezpieczeń społecznych są wywalczone przez grupy zawodowe przywileje (gdzie tu liberalizm? ), a nie ZUS."


Ale to jest zupelnie inny temat. Natomiast tak, gornikom i innym takim nalezy bardzo stanowczo przyciac. Tylko ze spoleczenstwo popiera ten pomysl, poki nie jest realizowany. A gdy ktos sie za to bieze, to nagle wszyscy popieraja biednych gornikow przeciw zlym poslom. Zle prawo to nie wina poslow. To wina ludzi, ktorzy tych poslow uwazaja za dojne krowy.

_________________
Smile or Die!
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 15-02-2009 - 17:11
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



Cytat:
Nikt nie mowi o likwidacji ZUSu.

Ja mówię ; P.. Uważam, zgodnie zresztą z tym co sam piszesz Mike, że wolę OFE z 93% moich środków + odsetki, niż ZUS który płacić muszę, choć nie chcę.
Wyobraź sobie taką sytuację - jestem "szalony" i wpadłem na genialny pomysł że nie chcę się nigdzie ubezpieczać - przynajmniej na razie. Nie chcę odkładać na emeryturę bo jestem młody, nigdy w życiu nie miałem żadnego wypadku, nic nie złamałem itp. - ogólnie jestem co najmniej pewien, że nic mi się nie stanie przez najbliższe parę lat mojego życia. Chciałbym zrealizować zamiast tego parę moich pomysłów, być może po skończeniu studiów kupić/wynająć mieszkanie, albo, po prostu, zacząć odkładać i inwestować na własną rękę. Jaką szansę na taki scenariusz daje mi "obowiązkowe ubezpieczenie społeczne"? Żadną - zabiera mi za to jakąś część pensji (nie wiem jaką dokładnie ; P - niech mnie ktoś oświeci), powodując to co powoduje. Mam mniej kasy na własny użytek, jestem uwiązany na starcie.

Co do inwestowania ZUSu: przez 30 lat zabiera Ci po (powiedzmy) 300zł. Przez 30 lat odłożysz dokładnie 108 000zł. Jeśli odkładałoby się to (inwestowało itp) z realnym zyskiem rocznym rzędu 5%, po 30 latach masz 250 718zł - zysk rzędu 142 718zł, czyli masz 230% więcej niż odłożyłeś. 2 i pół razy większa emerytura.
Do tego masz ciągle dostęp do tych pieniędzy. Umarła Ci żona - wpłacasz mniej, bo Cię nie stać, masz raka i potrzebujesz kasę na drogą operację, masz tą kasę realnie na koncie. Masz ją, a nie masz obiecane przez urząd, że dostaniesz po kawałeczku jak się dochrapiesz do ustawowego limitu wieku/stażu pracy/pomostowe obiecanki cacanki.

Choćby dlatego nie lubię ZUSu - w Polsce dzięki przymusowym ubezpieczeniom marnuje się mnóstwo ludzkiej energii.
Raul - Prywatnie jest zawsze bardziej efektywnie, nie odwracaj kota ogonem! Istnieje tylko ryzyko, które jednak możesz przekalkulować - państwo obcina Ci to ryzyko, ale zabiera od Ciebie wszelkie możliwe bonusy które mógłbyś dostać! Chcesz takiej umowy? Proszę bardzo, ale dlaczego ja też muszę?

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-02-2009 - 20:20
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
Losiul - wyliczono, ze ci ktorzy teraz dostana emerytury , jesli zapisali sie do OFE beda mieli je mniejsze niz ci ktorzy pozostali w ZUSie. Wynika to z tego, ze gielda stracila na wartosci (a w zwiazku z tym i OFE ktore na niej inwestowaly), a ZUS na gieldzie tych pieniedzy nie inwestuje (ale inwestuje, gdybys nie wiedzial). I twoje "zawsze" wlasnie sie nie sprawdzilo.
Po za tym system jaki mamy czyli płacenie emerytur z obecnie wpłacanych pieniędzy (co nie powinno miec miejsca) nie jest wina ZUS.
Prywatne nie zawsze jest efektywniejsze, choć zgodzę się , ze przy silnej konkurencji i zdrowych zasadach tak być powinno.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LunasOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-02-2009 - 00:29
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 25-09-2006



Status: Offline
losiul napisa³/a:
Raul - Prywatnie jest zawsze bardziej efektywnie,

Tylko i wyłącznie jeśli prywatne jest dobrowolne. Na chwile obecną lokata w banku da ci wiecej niż OFE.

losiul napisa³/a:
Wyobraź sobie taką sytuację - jestem "szalony" i wpadłem na genialny pomysł że nie chcę się nigdzie ubezpieczać - przynajmniej na razie.

Nie ty pierwszy.
Jakiś czas temu sąd wyjaśnił pewnemu Panowi że pieniądze które płaci na emeryture nie należą do niego i nie ma prawa nimi dowolnie dysponować.





@Mike, Nie mieszaj instutucji. US to nie ZUS.


Mike napisa³/a:
Ale to jest zupelnie inny temat. Natomiast tak, gornikom i innym takim nalezy bardzo stanowczo przyciac. Tylko ze spoleczenstwo popiera ten pomysl, poki nie jest realizowany. A gdy ktos sie za to bieze, to nagle wszyscy popieraja biednych gornikow przeciw zlym poslom. Zle prawo to nie wina poslow. To wina ludzi, ktorzy tych poslow uwazaja za dojne krowy.

Wszystko zależy jakie były zasady na starcie. Jesli ktoś pracuje i Panstwo mu na starcie gwarantuje emeryture po 15 latach to jesli grzecznie siedzi to ma miec tą emeryture.
Ale jeśli facet stwierdza nagle że umowa mu sie nie podoba i leci rozwalać warszawe, to wszelkie złożone mu obietnice też powinien wyp...

_________________
0x5 0xA 0xF
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 16-02-2009 - 01:06
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



@Raul - giełda to giełda, raz w górę raz w dół. To co teraz jest "mniej" za 2, 3, a może 5 będzie "więcej". Takie są prawa rynku, którym podpadasz. Ale to jest ciągle to samo: Nie chcesz mieć bonusów, zostań w ZUSie, chcesz mieć bonusy - nie zostawaj..

@Lunas - mówię właśnie o wolności. Chciałbym móc zrobić z moimi pieniędzmi to co mi się podoba - chcę je schować w skarpetę? To tak zrobię, dlaczego mi się tego prawa odmawia? To że nie mam prawa do moich własnych pieniędzy to pogwałcenie moich własnych praw.

"Wszystko zależy jakie były zasady na starcie. Jesli ktoś pracuje i Panstwo mu na starcie gwarantuje emeryture po 15 latach to jesli grzecznie siedzi to ma miec tą emeryture.
Ale jeśli facet stwierdza nagle że umowa mu sie nie podoba i leci rozwalać warszawe, to wszelkie złożone mu obietnice też powinien wyp..."
Z tym ostatnim się zgadzam. A co do pierwszego, to weź pod uwagę, że państwo się zmieniło.. Zmienił się cały system, a przynajmniej powinien - bez sentymentów i wracania do tego co było. Dlaczego mamy odpowiadać za to co obiecywał Tow. Gierek? Przecież nawet wtedy nikt go nie chciał, a jeśli chciał to w wyborach w 89 przegrał i od tamtej pory należy do mniejszości. Szkoda że tak tego u nas nie potraktowano..

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LunasOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-02-2009 - 09:00
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 25-09-2006



Status: Offline
Losiul, gierka w to nie mieszaj. facetn pomysł miał dobry ale reszcie władzy sie nie spodobał. To w połowie akcji go odsunięto. no i facet odszedł niemal 10 lat przed koncem PRL'u
A czemu trzeba odpowiadać? Albowiem umowa to umowa.
A jakby tobie obiecywali emeryture a za te kilkadziesiąt lat powiedzieli: "sory stary, branża sie zmieniła, a ty możesz spadać na drzewo"

_________________
0x5 0xA 0xF
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Losiul
Temat postu:   PostWys³any: 16-02-2009 - 10:38
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2005



W tej chwili broni Cię przede mną tylko odpowiedzialność za poprzednie pokolenia ; P. Z drugiej strony dalej uważam że popełniono błąd, że nie oddzielono grubą krechą tego co było i tego co jest. Jakby się tak zastanowić to za ile "obietnic" poprzedniego systemu jeszcze musimy płacić (w stylu emerytur, górniczych pensji i odpraw itp)?

_________________
http://img217.imageshack.us/img217/8008/1149595968350hv3.gif
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci Zobacz nastêpny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits