Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci Zobacz nastêpny temat
Autor Wiadomo¶æ
Refresh
Temat postu: Bernard Werber - Trylogia mrówcza  PostWys³any: 01-09-2006 - 12:57
Moderator
Moderator


Do³±czy³/a: 14-09-2005



Sięgnąłem po ta książkę w bibliotece całkiem przez przypadek - i niech Bóg takie przypadki zsyła częściej. Jestem w połowie pierwszej części - Imperium Mrówek i nie mogę wręcz sie od niej oderwać.

Książka opowiada o dwóch równoległych wątkach.
Pierwszy - o rodzinie która odziedzicza dom po zmarłym wuju, w którym jest zamknięta piwnica, a zmarły w liście przestrzega przed wchodzeniem do niej. Jak to bywa, zrządzenia losu zmuszają do zejścia w dół, nie tylko poszczególnych członków familii a także policjantów i strażaków ich później szukających. Wszyscy zostaja zagubieni w niewyjaśnionych przyczynach. Wuj przed swoją śmiercią zajmował sie badaniami nad mrówkami (ale nie wiadomo do końca czy ma to jakiś związek ze zdarzeniami), a piwnica ciągnie się 1,5 km wgłąb...
Drugi to świat widziany oczami kilku mrówek. I jak tamten był historią bardziej sensacyjna, to tego nie mozna porównac do żadnego nam znanego. W zadziwiający sposób przedstawione jest tutaj zycie tych owadów. Poznajemy zwyczaje, dowiadujemy się o skomplikowanych składnikach zycia mrówek, a wszystko to na warstwie mrówczego kryminału - sąsiednia rodzina mrówek karłowatych wymyśliła zabójczą broń przeciwko mrówkom rudym, które w dodatku w swoim gnieździe maja szpiegów. Możemy znaleźć tu "mrówczych Cezarów, Kolumbów i Einsteinów". Nie czytałem jeszcze bardziej dynamicznych opisów walk, a wszystko okraszone to faktami biologicznymi. Czy wiecie co to jest trofolaksja? W jaki sposób te owady ze soba rozmawiają? Na czym polega strategia ich przetrwania?

Naprawdę zachęcam do przeczytania. Mimo iz napisana w 1991, wciąż zadziwia.

_________________
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci Zobacz nastêpny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits