Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MagnusOffline
Temat postu: Fantasy vs. SF  PostWysłany: 21-12-2002 - 23:36
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 21-10-2002



Status: Offline
No własnie. co wolicie bardziej SF czy fantasy? technike czy magie??

_________________
Mój "mały" internetowy spis komiksów
My DA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
YohkoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-12-2002 - 23:38
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 14-04-2002

Skąd: Polska

Status: Offline
magie, czarodziejow, smoki smoki smoki!!!!!!!!!!!! Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dehiraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-12-2002 - 14:21
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
czasem wydaje mi się ze fantasy, ale wtedy sięgam po naprawde dobre sf i znów się nie mogę zdecydowac. Filmy sf wychodzą zazwyczaj lepiej niz fantasy (ale władca pierścieni przełamał ten schemat), za to fantasy lepiej się sprawdza wg mnie w książkach!!
ale wtedy czytuje sobie np limes inferno, albo imperium solarne, albo wspominaną już przeze mnie grą endera i znów nie wiem!
A czarodzieje i magia to jest najfajniejszy element fantasy!!!!!!!! No, kapłani też są czasem fajni^^
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
InfinityOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2002 - 22:06
Nowicjusz
Nowicjusz


Dołączył/a: 27-12-2002



Status: Offline
Ja również nie jestem zdecydowana w tym temacie... mam swoje ulubione ksiązki s-f, które mogłabym czytac tysiąc razy i nigdy mi się nie znudzą...sprawa z fantasy przedstawia się podobnie. Chyba najlepszym wyjsciem będą ksiązki z pogranicza tych dwóch gatunków (np. "Myst"). Już teraz mówi się przecież o istnienu trzeciego gatunku zwanego science-fantasy Smile

_________________


-- Member of J- team --
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dehiraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2002 - 00:45
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
najlepiej chyba byłoby się nie ograniczać i czytac SF i fantasy równie gorliwie Very Happy
A co poza Mystem zaliczyłabys jeszcze do tego gatunku posredniego?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
InfinityOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2002 - 10:00
Nowicjusz
Nowicjusz


Dołączył/a: 27-12-2002



Status: Offline
A na przykład "Diuna" ? W tym momencie nie przychodzi mi już żaden tytuł do głowy, ale wiem, że czytałam w "Nowej Fantastyce" i "Science Fiction" opowiadania tego gatunku Very Happy

_________________


-- Member of J- team --
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MagnusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2002 - 13:00
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 21-10-2002



Status: Offline
Dobra co co przyciąga kogo to czytania danego "Świata"??

Mnie SF nie za bardzo się podoba bo zamiast statków kosmicznych wole smoki, zamisast laserów wole strzały itd. jakoś Mi wyobraźnia bardziej działa przy fantasy niż SF i to mnie przyciąga bardziej do światów Fantasy niż SF.

_________________
Mój "mały" internetowy spis komiksów
My DA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dehiraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2002 - 15:10
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 26-08-2002



Status: Offline
^^ Mi sie Diuna zawsze właściwie kojarzyła z SF (co ma miejsce chyba zawsze, gdy w gre wchodzi kilka planet zamieszkanych przez ludzi).....
^0^ film był caaałkiem fajny, nie uwazacie? :]

Lubie sf i fantasy tak samo mocno, wiec moge tylko powiedzieć dlaczego to, a nie np kryminały,....ale prawda jest tak okrutna, że własciwie przeciw innym gatunkom literackim też nie mam nic przeciwko i staram sie nie ograniczać, więc w ogóle z moich głebokich przemysleń nici^^
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Herbert WestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2003 - 00:02
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 29-01-2003

Skąd: KrakĂłw, dawna stolica PolakĂłw!

Status: Offline
Fantasy lepiej mi się czyta, bo magia... Zdecydowanie magia może więcej niż technika... A jeśli nie więcej, to przynajmniej w piękniejszym stylu - aura tajemniczości, elitarności czarodziejów... No i bardziej do mnie przemawia, bo w końcu byle debil potrafi nacisnąć spust, a do zaklęcia trzeba się przyłożyć, uczyć się, badać, narażać zdrowie ( najczęściej psychiczne ofcoz :))) Poza tym technika nie ma w sobie nic romantycznego, tajemniczego...
Chyba, że... To bodaj C. Clarke powiedział, że "wystarczjąco zaawansowana technika jest nieodróżnialna od magii" Jeśli ktoś z was oglądał serial "Stargate: SG1", to może pamiętacie cywilizację bodajże Nox'ów. Wyglądali na ludki nieco bardziej zaawansowane niż z epoki kamienia łupanego, a okazało się, że dysponują niewyobrażalną techniką. Scena, gdy przedstawicielka tej cywilizacji otwiera wrota rozkładając ramiona jest PIĘKNA...

_________________
Dynamite, the product of Nitroglycerin and Saltpeter, can be attached to doors and containers of all kinds. Imagine the surprised thief who opens your boudoir and finds that he's strangely missing his hand! Brilliant!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2003 - 10:58
Moderator
Moderator


Dołączył/a: 26-08-2002

Skąd: Warszawa

Buu!!! Ja sie nie moge zdecydowac! Z jednej strony smoki!!! smoki!!! smoki!!! A z drugiej Data!!! Data!!! Data!!! (tzn. nie sugeruje, ze Data jest podobny w ktoryms miejscu do smoka!). Ale uwielbiam mnostwo roznych tytulow fantazy a w sf ograniczam sie jednak glownie do Star Treka. W sumie jako niespelniony historyk i przeciazony politolog uwazam, ze przeszlosc jest bardziej fascynujaca niz przyszlosc - to chyba dziwne, prawda?

_________________
gdyby ktoś przypadkiem chciał czegoś od mnie to mailem proszę - niestety raczej nie będzie mnie już więcej na forum
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Herbert WestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2003 - 01:43
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 29-01-2003

Skąd: KrakĂłw, dawna stolica PolakĂłw!

Status: Offline
Bo ja wiem... Niby racja, bo przecież w przeszłości chyba było lepiej... Jak się na nasz dzisiejszy świat spojzy.... Ale z drugiej strony przyszłość niesie nie tylko wojnę w Iraku, głód w Afryce i światową dominację USA. Może przyniesie mi łaskawie...ufoli. Chciałbym dożyć nawiązania kontaktu...

Ale tak czy tak nie mogę się oprzeć magii... :)))) Przeszłość... Honor, szacunek wobec kobiet, życzliwość... Zbyt dużo odchodzi, zbyt dużo i zbyt łatwo zostaje zapomniane... Zbyt wiele pozwalamy zapomnieć. Fantasy dla mnie to ucieczka w czasy, gdy wszystko było prostsze. Taki np Władca Pierścieni (Jezu, jak oni mogli... 2 wieże... jak mogli :(((((((((((( ) - czyste piękno i bogactwo. Kurcze, właśnie mam nawrót choroby pt: załatw Władcę po angielsku, przeczytaj i się ciesz :)))

_________________
Dynamite, the product of Nitroglycerin and Saltpeter, can be attached to doors and containers of all kinds. Imagine the surprised thief who opens your boudoir and finds that he's strangely missing his hand! Brilliant!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AxelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2003 - 13:24
Nowicjusz
Nowicjusz


Dołączył/a: 03-12-2002

Skąd: Gdańsk - Ĺťabianka - Subisława

Status: Offline
Oprócz nielicznych wyjątków jak Gwiezdne Wojny, Star Trek czy różne ksiązki Harrisona to tylko i wyłącznie fantasy. Z tym nic sie nie może równać. Szczerze uwielbiam krasnoludy i po prostu nie mógłbym bez fantasy zyć. Tak to widze. A jak widzę książki Philipa K. Dicka to mnie sie niedobrze robi...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Herbert WestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2003 - 23:58
Elita forum
Elita forum


Dołączył/a: 29-01-2003

Skąd: KrakĂłw, dawna stolica PolakĂłw!

Status: Offline
A ja i tak lubię Ubik...

No ale fakt, że uwielbiam fantasy.... I dlatego nie wybaczę, że w 2 wiżach the movie zrobili z Gimli'ego błazna...

_________________
Dynamite, the product of Nitroglycerin and Saltpeter, can be attached to doors and containers of all kinds. Imagine the surprised thief who opens your boudoir and finds that he's strangely missing his hand! Brilliant!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jinnaiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2003 - 21:57
Debiutant
Debiutant


Dołączył/a: 01-03-2003

Skąd: Koszalin/Poznan

Status: Offline
A ja przekornie czemu koniecznie przeszlosc = fantasy :] a moze to przyszlosc - powiedzmy 1000 lat globalna katastrofa, jakies cus (widzial ktos Wind of Amnesia to wie). Very Happy Fantasy jest bardzo fajne lecz wdg mnie w krutnich opowiadaniach SF ma przewage i dobrego SF jest wiecej (przynajmniej w polsce) niz dobrej fantastyki.
Co do Dika to trzeba polubic ten rodzaj na poczatku troche mnie odpychalo aje jak sie przegryzlem - bardzo fajne pomysly i bardzo niezle ksiazki :] lecz faworytem moim jest Zajdel - z SF nikt go nie pobije Very Happy .

_________________
"Szczesliwi ktorzy czasu liczyc nie musza" Sneer, lifter.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KellyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2003 - 23:27
Młodsza elita forum
Młodsza elita forum


Dołączył/a: 22-02-2003

Skąd: Wrocław

Status: Offline
I w fantasy i w s-f są rzeczy świetne i syfiaste. Co więcej, wydaje mi się, że w f-f jest jednak więcej pozycji wartościowych, po prostu dlatego, ze gatunek ma dłuższą tradycję. Popatrzcie no dla przykładu: Clarke, Asimov, Heinlein, Aldiss, Lem, Dick, Tipree jr, Harrison, Wyndham, Blish. Kogo, oprócz Tolkiena rzecz jasna, da się postawić na równi z tymi klasykami? Zapewne Glena Cooka. Pewnie Poiula Andersona. Na pewno Zalaznego i Silverberga, którzy znakomicie czują się w obydwu nurtach. I tyle. Te wszystkie LeGuinki, Nortonki, McCaffrejki, Salvatore,y, Eddingsy, Stirlingi to de facto światowa druga liga tworząca rzeczy poczytne, ale ogólnie o niewielkiej wartości. Ot po prostu miłe czytadła.
Tyle, że nie myślcie, że ja to jestem jakiś wróg fantasy. Przeciwnie, czytam ją częściej od s-f ponieważ właśnie jest miła lekka, pozwala mi bardziej odpocząć, silniej działa na moją wyobraźnię.

Ps. co do Zajdla: Limes Inferior i Paradyzna są rzeczywiście znakomite. W podobnym tonie, choć nie z taką sprawnością, pisał również Wnuk - Lipiński.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits