Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci Zobacz nastêpny temat
Autor Wiadomo¶æ
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 19:09
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
alfista napisa³/a:
gdzie zostal wydane, co jest dostepne z danego tytulu/ isbny tych rzeczy, ceny, eventulanie jak raul by dal do przepidania trroche ten modul (mozna pisac w html?.. to by sie naprzyklad dawalo okladki od razu, a obok info - co to, isbn, cena, eventualnie kraje wydania)

Jeśli chodzi o obrazek to oczywiście moża go umieścić od razu przy opisie.
A reszte - ISBNy, cenę, kraje wydania (to będzie trudne!) w opisie.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alfistaOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 19:46
Pisarz
Pisarz


Do³±czy³/a: 20-04-2002

Sk±d: Lublin

Status: Offline
hmm ... jezeli mozna zrobic w html to najprostszy sopsob:

<table>
<tr>
<td> (zdjecie)</td align="right">
<td>( opis) </td align="left">
</tr>
</table>

_________________
alfi - nie tylko m&a : )
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VegOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 20:08
Elita forum
Elita forum


Do³±czy³/a: 25-01-2003



Status: Offline
No to ja mam jeszcze pytanko do Raula.. lepiej takie krotkie, jak Ci wsylalam, troche dluzsze, czy takie dlugasne jak Kelly'ego?

Bo piszac je, mialam jedna glowna zasade - brak spoilerow :P Wydaje mi sie, ze z takiej encyklopedii beda glownie korzystali Ci, co nic o danym anime nie wiedza, wiec po prostu zeby malutko wiedzieli o fabule. Tak sie staralam napisac, i krotkie powychodzily :P Ale daj znac - jesli maja byc dluzsze, to od razu biore sie do roboty!

_________________
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 21:41
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
Nie za krótko i nie za długo. O każdej mandze i anime da się napisać 10 zdań bez spoilerów Smile

Alfista: Zobacz na opis Ai no Kusabi , dodałem okładkę.
Bez zabawy w html, przy wpisie jest opcja wgrywania obrazków.
Ustawiłem maksymalnie szerokosc - 200 i wysokosc tez 200 punktow.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KellyOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 22:14
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2003

Sk±d: WrocÅ‚aw

Status: Offline
Alfi, masz trochę racji. ja jednak raczej nie będę pisał o artbookach i mangach, bo przyznam się, że kompletnie się na tym nie znam. To rzecz pierwsza. Wolę więc pisać o anime, bo wiem, że tu nie skrewię, a przynajmniej nie za bardzo. Zresztą wydaje mi się, że skoro to jest Encyklopedia mangi i anime, to wydania mangowe, artbooki, płyty etc. powinny widnieć, jako osobne pozycje i być powiązane z anime słowami kluczowymi.

Co do haseł. Przyznam, że ja zerknąłem na to, co pisał wcześniej Raul. Zrozumiałem, że ma być to encyklopedia, a nie szczegółowe omówienie. Wydaje mi się, ze takie omówienia, o których wspominasz powinny się znaleźć w dziale Recenzje, a nie Encyklopedia. Encyklopedia to z natury rzeczy krótkie hasła. Popatrz zresztą: Ty uważasz, że piszę za krótko i za ogólnie, a dla Veg są to długaśne teksty. Encyklopedia bowiem powinna mieć tą jedną zaletę: kompletność materiałów, czyli po prostu dużą liczbę haseł. Tu przy okazji, zgodzę się z Tobą, że encyklopedia to nie jest miejsce na omawianie głównych bohaterów, aczkolwiek mozna, jesli tak wypadnie, o nich wspomnieć.

Co do podanych przeze mnie seyiuu. Może i dobrze byłoby podawać jeszcze inne postacie. Przyznam, że dla mnie seyiuu są niemal tak ważni, jak aktorzy w filmie. Jednak z drugiej strony, czy znów by się tego nie namnożyło? Cóż, jeżeli Raul tak zdecyduje, to najwyżej będzie się uzupełniać.

Co do słów kluczowych: po pierwsze myślę, że to dobry pomysł Alfi, by wyszukiwać również po gatunkach tak samo, jak po alfabecie, i tylko pytanie, czy do wykonania sensownym nakładem sił. Zresztą w ogóle uważam, że za jakiś miesiąc, kiedy, można przypuszczać, będzie już sporo haseł, trzeba je będzie opleść powiązaniami. Bo teraz co: załóżmy, że powiążę wstawiany tytuł z jakimś innym. I fajnie, ale co z tego, skoro ten inny nie będzie miał już odnośnika? Przeciez powinny miec oba. Z jednym wprawdzie to nie problem, ale kiedy sieć odnosników zacznie rosnąć, to admin nam padnie, niczym Keitaro po pacnieciu Narusegawy. stąd chyba lepiej robić co jakiś czas przeglądy.

Myślę sobie jednak, ze tak naprawdę to jest początek i takiego sensownego standardu dopracujemy się po jakimś czasie.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
VegOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 22:23
Elita forum
Elita forum


Do³±czy³/a: 25-01-2003



Status: Offline
Ja mysle, ze najwazniejsze jest na poczatku zrobienie tego standardu, o ktorym mowil Alfista. Wypisac to wszystko w punktach i tego sie trzymac. W ten sposob mimo iz opisy beda robily rozne osoby, bedzie to bardziej calosciowe.

napisalam dlugasne, ale tylko w porownaniu z moimi. Ja napisalam podobnie do tego, co juz wczesniej wstawil Raul - 2, 3 zdania opisu, koniec.

Okej, no to wezme sie za 10 zdaniowe opisy :) mam nadzieje, ze nikt mnie nie zje, jak napisze opis na 9 albo 11 zdan ;))))))

Niom, wiec moze wypiszemy wszyscy tutaj podpunkty, wedlug ktorych bedziemy pisac? Co Wy na to?

_________________
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alfistaOffline
Temat postu:   PostWys³any: 15-07-2003 - 23:06
Pisarz
Pisarz


Do³±czy³/a: 20-04-2002

Sk±d: Lublin

Status: Offline
Kelly napisa³/a:
Alfi, masz trochę racji. ja jednak raczej nie będę pisał o artbookach i mangach, bo przyznam się, że kompletnie się na tym nie
znam.


hmm ... pewnie mnie nie zrozumiales .. nie chodzi o pisanie o artbookach itp .. jako takich samych .. nie opisywanie . to jest ladne a to nie. chodzilo mi o to ze jak opisujesz naprzyklad hnk .. to spoko . kilka krotkich zdan na temat samego anime a potem walisz info. czyli

przypysmy:
tytul: hosi no koe
anime: 1 DVD, isbn: 148648548, cena 5 800 Yen
manga: brak
artbook: DVD-Book 79 stron, isbd 778548968, cena 2 500 yen
soundtrack: image album ....

cos takiego

Cytat:
To rzecz pierwsza. Wolę więc pisać o anime, bo wiem, że tu nie skrewię, a przynajmniej nie za bardzo. Zresztą wydaje mi się, że skoro to jest Encyklopedia mangi i anime, to wydania mangowe, artbooki, płyty etc. powinny widnieć, jako osobne pozycje i być powiązane z anime słowami kluczowymi.


IMO blad .. ktos wchodzi na encyklopedie. chce sie dowiedziec na temat hoshi no koe wszyskiego i co .. karzesz mu latac po stronach

Cytat:
Co do haseł. Przyznam, że ja zerknąłem na to, co pisał wcześniej Raul. Zrozumiałem, że ma być to encyklopedia, a nie szczegółowe omówienie. Wydaje mi się, ze takie omówienia, o których wspominasz powinny się znaleźć w dziale Recenzje, a nie Encyklopedia. Encyklopedia to z natury


nio .. ale kompleksowaosc .. z encyklopedi link do recezji :] ...
i masz racie .. ja pisze raczje dluzsze .. zreszta rawen widzial saikano :]
ale imo raul tez troche zaamalo pisze .. nie wiem .. moze to takie moja zboczenie.

tak samo w encyklopedi mzna pisac o bohaterach, ale w zasadzie to tak jak by sie robilo strrone o wszysktim ... nie wiem, chyba mam ine podejsce od was :]

Cytat:
rzeczy krótkie hasła. Popatrz zresztą: Ty uważasz, że piszę za krótko i za ogólnie, a dla Veg są to długaśne teksty. Encyklopedia bowiem powinna


hmm .. teksty .. racja . dlugie niemusza byc, ale masz dalej imo skape informacje ..

Cytat:
mieć tą jedną zaletę: kompletność materiałów, czyli po prostu dużą liczbę haseł. Tu przy okazji, zgodzę się z Tobą, że encyklopedia to nie jest miejsce na omawianie głównych bohaterów, aczkolwiek mozna, jesli tak wypadnie, o nich wspomnieć.


hmm ..w jakich momentach? ..
ale wiesz .. nie mwie ze nie .. jak sie przyjmie to w kazdej mozna omawiac . bohaterow. najlepiej wszytkich lol .. cos jak to widze to nei realne to .. --;

Cytat:
Co do podanych przeze mnie seyiuu. Może i dobrze byłoby podawać jeszcze inne postacie. Przyznam, że dla mnie seyiuu są niemal tak ważni, jak aktorzy w filmie. Jednak z drugiej strony, czy znów by się tego nie namnożyło? Cóż, jeżeli Raul tak zdecyduje, to najwyżej będzie się uzupełniać.


to jest moje zdanie i raczej raul je popiera .. dla jednych wartosciowsza jest informacja na temat seyiuu ... dla innych autor ..

[cat]
hmm .. dane tytuly tego samego autora .., tego samego seyiuu . powiny byc wyszkiwane .. jeszcze, ale sprawa jest taka, ze to nie wykonalne jest na nuke ..chyba ze by przepisac modul tak jak trzeba .. nie wiem czy raul by poszedl na cos takiego ;] (z tego co pamietam)

Cytat:
Myślę sobie jednak, ze tak naprawdę to jest początek i takiego sensownego standardu dopracujemy się po jakimś czasie.


tez tak mysle :}

_________________
alfi - nie tylko m&a : )
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 02:15
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
Kelly napisa³/a:
To rzecz pierwsza. Wolę więc pisać o anime, bo wiem, że tu nie skrewię, a przynajmniej nie za bardzo. Zresztą wydaje mi się, że skoro to jest Encyklopedia mangi i anime, to wydania mangowe, artbooki, płyty etc. powinny widnieć, jako osobne pozycje i być powiązane z anime słowami kluczowymi.

Alfista napisa³/a:
IMO blad .. ktos wchodzi na encyklopedie. chce sie dowiedziec na temat hoshi no koe wszyskiego i co .. karzesz mu latac po stronach

No i tu mam zagwozdkę. Wiem jak to wygląda gdzie indziej czyli manga i anime i sountrack pod tym samym tytułem są jako osobne odnośniki.
I co z tym zrobić?

Alfista napisa³/a:

ale imo raul tez troche zaamalo pisze .. nie wiem .. moze to takie moja zboczenie.

Moze zrobie ankiete? Niech ludzie sie wypowiedza co chcieliby widzec w encyklopedii? W sumie do września kiedy tak na serio chciałbym to ruszyc moznaby te dziesiat wpisów poprawić i uzupełnić. Gorzej będzie to poprawiać później.
Kelly napisa³/a:

Co do podanych przeze mnie seyiuu. Może i dobrze byłoby podawać jeszcze inne postacie. Przyznam, że dla mnie seyiuu są niemal tak ważni, jak aktorzy w filmie. Jednak z drugiej strony, czy znów by się tego nie namnożyło? Cóż, jeżeli Raul tak zdecyduje, to najwyżej będzie się uzupełniać.

Alfista napisa³/a:

to jest moje zdanie i raczej raul je popiera .. dla jednych wartosciowsza jest informacja na temat seyiuu ... dla innych autor ..

Świetnie że są seiyuu. Z tym że jak ktoś szuka anime bądź mangi raczej bedziej jej szukał po tytule i autorce/rze.
W mandze autor musi byc koniecznie, w anime jeśli ktoś nie napisze to ja poszukam i dodam.

Alfista napisa³/a:
hmm .. dane tytuly tego samego autora .., tego samego seyiuu . powiny byc wyszkiwane .. jeszcze, ale sprawa jest taka, ze to nie wykonalne jest na nuke ..chyba ze by przepisac modul tak jak trzeba .. nie wiem czy raul by poszedl na cos takiego ;] (z tego co pamietam)

Właśnie próbuję wspomóc wyszukiwanie ale nie dokładnie takie jak mówisz. Być może nie jako przy okazji uda się przeszukać hasła w Encyklopedii. Zobaczymy.

Co do dopracowania. Jak tylko wróce z miasta zabieram się za dopracowywanie "idealnego" wpisu. Smile
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alfistaOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 07:36
Pisarz
Pisarz


Do³±czy³/a: 20-04-2002

Sk±d: Lublin

Status: Offline
raul napisa³/a:
No i tu mam zagwozdkę. Wiem jak to wygląda gdzie indziej czyli manga i anime i sountrack pod tym samym tytułem są jako osobne odnośniki. I co z tym zrobić


moje zdanie jest takie zeby bylo to w jednym. tylko nie opis co to skad, czy muzyka jest dobra czycosik takiego, bo to kwestia gustu. Mi chodzi tylko o wposmnienie ze cos takiego jak naprzykald soundtrack jest, jego numer isbn to taki a cena taka.

takie jest moje zdanie ... w encyklepedi nie powinno byc jednak duzo opisow ale powinna byc duza ilosc informacji. najlepei tez aby nie trza bylo latac po stronach, ,bo jak sie domyslam jak tam przeszlesa strone z soundtrackami to i pewnie maly opis tego soundtrtacu tez byl. Ale z kolei .. jak ktos szyka tylko informacji o sondtracku .. latwiej bedzie jak bedzie oddzilny ... bo pzy soundtracku warto napisac jeszcze kto spiewa, kto komponowal muzyka, kto go wydal ...

no raul .. rob moze ankiete, ale sam sie mecz :]

_________________
alfi - nie tylko m&a : )
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KellyOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 07:56
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2003

Sk±d: WrocÅ‚aw

Status: Offline
Drodzy przyjaciele. Przespałem się z tym problemem. Mamy dwa działy:
Recenzje,
Encyklopedia.
Proponuję wziąc każdemu z półki we własnym domu i zobaczyć, jak wygląda Encyklopedia. Są to krótkie, rzeczowe omówienia, a absolutnie nie wszystko!!! Nie ma tam szczegółów, ale za to minimalne wyjaśnienie, zeby czytelnik wiedział o co chodzi. Przyznam, że nie za bardzo wyobrażam sobie takie wydłuzanie w encyklopedii omówień, jak wspomina o tym Alfi. Alfi, Stary Druhu, masz całkowitą rację, że w Encyklopedii powinny być skierowania do recenzji z pokaźną zawartością, ale wtedy ... gdy te recenzje powstaną. Nie wyobrażam sobie sytuacji, by osoba, która wprowadza hasło do Encyklopedii jest automatycznie zobowiązana do napisania recenzji.

Teraz, co do kompletności informacji z danego tytułu: znów proponuję zaczerpnąć wzór z prawdziwej Encyklopedii, a tam wszelkie hasła są rozdzielone. Doświadczenie tak nauczyło naszych przodków, więc nie kombinujmy z tym. Nie ma tu np. hasła Radziwiłłowie, i niech se czytelnik szuka swojego, ale są dokładnie wyszczególnione postacie pod odrębnymi hasłami. Tak samo w naszej Encyklopedii nie powinno być hasła Love hina (i niech se gdzieś w srodku czytelnik sam szuka), lecz osobno:
love Hina serial TV,
Love Hina Again,
Love Hina Special,
Love Hina Christmas,
Love Hina Spring special,
Love Hina manga,
Love Hina artbook etc.
A to z dwóch powodów:
Po pierwsze, dla wygody czytelnika, tak jak w normalnych encyklopediach, taki układ jest zresztą bardziej przejzysty
dwa
dla wygody naszej przy opracowywaniu haseł. inaczej powstawałyby wielkie opisy, bo wszak trzebabybyło w nich ujmować wszystko. przeróbki byłyby utrudnione. dodawanie i zmienianie tekstów również, bo trzeba by było grzebać w srodku. Tymczasem piszę np o serialu Love Hina. i OK. Za jakis czas piszę o Again, który powstał w innym okresie i jest nie serialem, a serią OAV. Znacznie łatwiej tworzyć nowe hasło i wiązać ze starym odnośnikiem niz rozbudowywać stare.

Co do twórców mang, artbooków, to sorry, ale ja się na to nie piszę. Nie znam tego i nawet, jak coś znajdę w necie, to nie będę miał pojęcia, czy to poprawne dane etc. Tak, że jeżeli cos Wam w moich opisach brakuje, to proszę o uzupełnienie.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alfistaOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 09:39
Pisarz
Pisarz


Do³±czy³/a: 20-04-2002

Sk±d: Lublin

Status: Offline
hmm .. co racja to racja . zgadzam sie z tobo kelly ze powinno byc krotko i tresciwie .. tylko ja mam inne pojecie krotko Razz .. takie moje male zboczenie .. naprzyklad jak zbieralme teksty do zina .. to krotkie to bylo na jenda strone a5 czcionka 10. :]

notka zas polowa tego .. hehe
ale to inna historia

wracajc do przykladu z love hiny. ja zrobilbym jeszcze co innego.
haslo love hina (klikasz .. masz kroytk wstep do serii (bo jednak to ejst jenda seria) a potem bedziesz mial kolejne linki .. do danych serii, do artbookow, do soundtracko ... itp

love hina ->(krotki wstep)
dalsze drzewo
-> seria tv
:
:
-> soundtrracki
-> artbooki
:
:

jakos tak.

_________________
alfi - nie tylko m&a : )
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KellyOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 11:05
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2003

Sk±d: WrocÅ‚aw

Status: Offline
To wygląda na pomysł niezły w istocie. Tylko, to oznacza inną budowę całej encyklopedii. A tu juz musiałby sie wypowiedzieć Raul, bo to zapewne on by musiał dziergać. I to dużo, a już wspomina, że ma duzo roboty. Być może więc póki co, lepiej robic osobno. Wtedy, nawet po ewentualnej zmianie struktury Encyklopedii na drzewkową, łatwo bedzie podpinac poszczególne hasła.
A co do długości. Alfi, ja współpracuję z Fluffy Zine i moje artykuły też są oceniane, jako długie. Ty lubisz też długość. Być może więc powinieneś się skupiać na recenzjach? Oczywiscie umówmy się, jezeli wpis do encyklopedii to 40 punktów, to dobra recenzja powinna być oceniana wielokrotnie drożej. A encyklopedia. W niej staram się klróciutko oddac, oprócz informacji, choć małą cząstkę ducha filmu, zeby czytelnik wiedział, z czym to się je. Miedzy innymi do tego służą też owe okreslenia gatunku, od których zawsze zaczynam recenzje.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alfistaOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 11:39
Pisarz
Pisarz


Do³±czy³/a: 20-04-2002

Sk±d: Lublin

Status: Offline
przyklad rezezji:
Hmm.. tak szczerze to niezbyt wiem od czego zacząć. Czym właściwe jest Saikano... Saikano to najsmutniejsze anime/manga jaką czytałem/oglądałem. Ci co widzieli tą serie wiedzą o czym mówię, zaś Zaś tym, którzy się jeszcze nie zetknęli, radze - obejrzyjcie, naprawdę warto.
Seria ta nie jest schematycznym przykÅ‚adem gatunku Mecha Girl. Już od epizodu pierwszego, z każdym odcinkiem coraz bardziej współczujemy naszym bohaterom. Ale co jest w tym tak niezwykÅ‚ego, że chwyta za serce? PorównujÄ…c to do wielu innych anime takich jak „Hotaru no Haka” („Grobowiec Åšwietlików”), czy też „Neon Genesis Evangelion” (kultowe dzieÅ‚o studia Gainax) dostrzega siÄ™ główne różnice. O ile sytuacja ‘wojny’ wystÄ™puje we wszystkich seriach, to inna jest sytuacja bohaterów. W HnH - mamy przeszÅ‚ość a w NGE przyszÅ‚ość. NGE też nie jest tak tragiczna jak Saikano czy HnH - bohaterowie, mimo że z mniej lub bardziej ‘piÄ™knÄ…’ przeszÅ‚oÅ›ciÄ…, o której tak naprawdÄ™ nie wiemy za dużo, nie sÄ… tak poruszajÄ…cy . HnH też nie dziaÅ‚a tak jak Saikano - akcja dzieje siÄ™ w przeszÅ‚oÅ›ci, w czasie II wojny Å›wiatowej, której nie pamiÄ™tamy przez co nie budzi to takich emocji. Saikano zaÅ› dzieje siÄ™ w czasach nam teraźniejszych, wÅ›ród naszych rówieÅ›ników (target wiekowy serii). Postacie sÄ… tak poprowadzone że nie mamy wrażenia nagÅ‚ej zmiany ich sytuacji, po prostu oni żyjÄ… w Å›wiecie który nie jest im zbytnio Å‚askawy. Każda postać mniej lub bardziej budzi nasze współczucie i z każdym odcinkiem pytamy siÄ™ siebie, co może ich jeszcze gorszego spotkać.
Naszymi głównym bohaterami sÄ… Chise i jej chÅ‚opak Shuuji. W Å›rodku nocy Chise zostaje zabrana do bazy wojskowej gdzie naukowcy zamieniajÄ… jÄ… w broÅ„. NastÄ™pnego dnia Shuuji wraz z kolegami robi zakupy w mieÅ›cie gdy zaczyna siÄ™ na lot, wojna. Nagle na niebie pojawia siÄ™ ‘coÅ›’ co zaczyna niszczyć samoloty agresorów. Shuuji gnany ciekawoÅ›ciÄ… podąża za tym ‘czymÅ›’. W koÅ„cu przed oczami ukazuje mu siÄ™ Chise - zaczyna siÄ™ historia próby ich miÅ‚oÅ›ci.
Co do innych bohaterów, odgrywają nie łatwe role w serii. To właśnie oni i relacje panujące między nimi a naszą dwójką ukazuje przemiany wewnętrzne zakochanej pary. W tym momencie nie powiem już nic więcej na temat samych bohaterów, bo nie chce wam psuć przyjemności oglądania, ale powiem jeszcze, że nie raz zapłaczecie oglądając zagmatwane ich losy, wzloty i upadki.
W samej serii na dalszy plan idÄ… takie rzeczy jak powód wojny, metoda czy cel eksperymentu na Chise. Nie jest to ważna. Najważniejszy jest zwiÄ…zek dwoje mÅ‚odych ludzi i ich perypetie. TytuÅ‚ ten liczy sobie 13 odcinków serii anime, zrobione przez studio Gonzo , które znamy z takich tytułów jak Hellsing czy Vandred - jest to zaskakujÄ…ce że z tego studia wyszÅ‚o anime typu Saikano. 13 - to maÅ‚o? ChciaÅ‚oby siÄ™ wiÄ™cej ale wydaje mi siÄ™, że nie wyszÅ‚o by to tej serii na dobre. Jak by to miaÅ‚o te 25/26 odcinków nie uniknęło by siÄ™ powtórzeÅ„, przeciÄ…gnięć akcji i nie potrzebnych retrospekcji - które by serie wydÅ‚użaÅ‚y i do niej zniechÄ™caÅ‚y. DziÄ™ki temu że seria liczy tyle odcinków ile liczy - wszystko jest skomasowane i uÅ‚ożone wedÅ‚ug należytego porzÄ…dku. Co do samej oprawy graficznej, jest trochÄ™ inna w porównaniu z ‘plastikowymi’ postaciami współczesnych tytułów. Kreska nie jest tak wyrazista zaÅ› kolory majÄ… delikatniejsze odcienie. Animacja również stoi na wysokim poziome, a w scenach finaÅ‚owych pojawia siÄ™ także animacja komputerowa. Od strony muzycznej też nie mam nic do zarzucenia. DostÄ™pne sÄ… dwa OST z muzykÄ…. SÄ… przyjemne dla ucha i przypominajÄ… dane sytuacje i bohaterów. Manga skÅ‚ada siÄ™ z 7 tomów, 72 rozdziałów. Saikano dopiero podbija serca fanów. O ile jeszcze z kilka miesiÄ™cy temu szukanie infa o serii przypominaÅ‚o szukanie igÅ‚y w stogu siana, to teraz sytuacja siÄ™ poprawia. Przypuszczam też, że nie dÅ‚ugo bÄ™dzie można siÄ™ spodziewać wydania komiksu w bardziej zrozumiaÅ‚ym dla biaÅ‚ego czÅ‚owieka jÄ™zyku (oprócz Japonii tytuÅ‚ zostaÅ‚ wydany jeszcze w Chinach i Korei).

przyklad notki encyklopedycznej

Historia dwoje mlodych ludzi, ktorych polaczyla milosc, zas los prubuje rozdzielic.

?_? - ale ta notka krotka .. ale tak mozna to strescici --;
tylko to na gorze to tez nizbyt jest recenjza .. staramlem sie nie pisac nic o samej fabule jak i o bohaterach. bo mooogbym sie rospisac.. ale jak ujal V2 .. nawet nawet .. w maire dobrze napisane.

_________________
alfi - nie tylko m&a : )
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KellyOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 12:10
MÅ‚odsza elita forum
MÅ‚odsza elita forum


Do³±czy³/a: 22-02-2003

Sk±d: WrocÅ‚aw

Status: Offline
Pierwsze wyglada bardzo OK (choć ja wyznam, że w przeciwieństwie do Ciebie lubię się wczesniej co nieco dowiedzieć i o akcji i o bohaterach, gdyz po prostu nas tej podstawie okreslam prawdopodobieństwo, że anime mi się spodoba)., ale z tym drugim nieco przesadziłeś przycinając. Hihihi Smile
Zauważ, że twoja notka encyklopedyczna pasuje od biedy zarówno do Ayashi no Ceres, jak i do Nadesico, czy też Ai yori aoshi. A przecież to kompletnie różne pozycje. Notabene do szekspirowkiego dramatu Romeo i Julia tez pasuje 9przynajmniej w scenie balkonowej).

Tak samo jak film opisuje perypetie szkolne grupy przyjaciół, czy tajna zła organizacja pragnie zdobyć władzę nad swiatem, czemu przeciwstawia się czynnie młody, ambitny w stanie wolnym, albo bohater dzieki swojej sile i wytrwałości pnie się coraz wyżej w rankingu graczy go.
Chyba troche mało. Nie uważasz?

Czyli jednak trzeba troche więcej. Gdyby oczywiscie odnośnik od razu powstawał ze szczegółową recenzją, to no problem, ale umówmy się. Z przyczyn przerobu materii jest to po prostu awykonalne. Stąd, wydaje mi się, chcemy, czy nie chcemy bedziemy bazować w encyklopedii na czymś posrednim między jednozdaniową notka, a dokładnym omówieniem. Po prostu sa pewne ograniczenia, a kiedy nad tym bedzie pracowało nie kilka osób, a kilkaset, to wtedy będzie można uzupełniac i rozbudowywać.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWys³any: 16-07-2003 - 15:29
Admin Forum
Admin Forum


Do³±czy³/a: 05-01-2002



Status: Offline
Kelly napisa³/a:

I to dużo, a już wspomina, że ma duzo roboty. Być może więc póki co, lepiej robic osobno. Wtedy, nawet po ewentualnej zmianie struktury Encyklopedii na drzewkową, łatwo bedzie podpinac poszczególne hasła.

Drzewka raczej nie planuję. Mogę natomiast wydzielić Encyklopedie:
Anime, Manga, Sountrack, Artbook itp. itd.
To spowoduje ze kazde haslo bedzie we wlasnej encyklopedii .... Musialbym sprawdzic czy odnosniki miedzy woluminami beda dzialac.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci Zobacz nastêpny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits