Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomo¶ci Zobacz następny temat
Autor Wiadomo¶ć
SinnerOffline
Temat postu: Andrzej ZiemiaĹ„ski  PostWysłany: 24-03-2006 - 23:20
Moderator
Moderator


Doł±czył/a: 29-11-2002



Status: Offline
Znakomity autor, którego prawie wszystkim bardzo polecam. Nie polecam purystom językowym tudzież takim, którzy są głęboko urażeni brzydkimi słowami.

Przeczytałem do tej pory trzytomową "Achaję", jestem pod niesamowitym wrażeniem i naprawdę gorąco polecam - ta książka przywróciła moją wiarę w polską fantastykę. Autor ma niesamowicie lekką rękę - książkę się wręcz połyka i ciężko się od niej oderwać (ludzie się dziwnie patrzą, kiedy wypadamy z metra w ostatnim momencie, bo zaczytani omal nie przegapilismy stacji). Pozatym zarówno przedstawione realia, jak i postaci, są powornie prawdziwe, a mądrości wypowiadane przez bohaterów uderzające oczywistością (trochę jak u Prathetta). Jak już napisałem, nie polecam osobom wrażliwym na wulgaryzmy, bo spora cześć akcji dzieje się na ulicach (tych gorszych) i w rozmaitych jednostkach wojskowych, a autor radośnie eksploatuje rozmaite ciekawostki językowe. Oprócz tego mamy też sporo ciekawych zagrywek w świecie rozmaitych dworów i trochę zakulisowych zagrywek politycznych. Rzecz jasna brudnych i śmierdzących, jak to w prawdziwym świecie.

Akcja w skrócie: umiera królowa, a podstarzały król z powodów politycznych żeni się z księżniczką, sporo młodszą od jego własnej córki, Achai. Obie panie rzecz jasna nie dażą się specjalną miłością, więc "królowa" za wsparciem swojej rodziny pozbywa się rywalki: wykożystując stary i zapomniany obyczaj posła ją do wojska, po czym jej oddział zostaje wysłany do z góry przegranej bitwy... W tym samym czasie pewnemu czarodziejowi ukazuje się jego bóg, nakazując mu rzucić wyzwanie największej potędze świata... A sam "szatan" namawia go do tego samego... Równolegle pewien bandyta i były skryba postanawiają zawędrować naprawdę wysoko...

Historia rozwija się powoli i kilka pierwszych rozdziałów trzeba zwyczajnie przecierpieć, bo nudne są okrutnie, ale autor wprowadza nas w zawiłości dworskich koneksji i ogólny wygląd świata, a potem żadko się powtarza. Zresztą nie jest tragicznie. Zresztą - przebrnęliście przez coponiektóre lektury szkolne, przebrniecie i przez te siedemdziesiąt parę stron. A potem zaczyna się coś, co ja mało naukowo nazywam "jazdą bez trzymanki" - akcja rozkręca się, pojawiają się ciekawe postaci, ciekawe rozmowy i ciekawe tezy. Są też momenty, w których czytelnik turla się ze śmiechu.

Nie znam innych książek tego autora, ale kolega czytał jego opowiadania i twierdzi, że są równie znakomite.
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ThondorOffline
Temat postu: Andrzej ZiemiaĹ„ski  PostWysłany: 25-03-2006 - 00:31
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 25-10-2005

Sk±d: Bydgoszcz

Status: Offline
Co do opowiadań, są rzeczywiście dobre. IMO warto przeczytać. Wink

_________________
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them?
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć Wy¶lij email MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ImposOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2006 - 00:45
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 10-09-2005



Status: Offline
Pierwszy tom mi się podobał, ale pozostale już znacznie mniej...
Uwaga spoiler
1)W pewnym momencie odniosłam wrażenie, że autor chce zrobić z głównej bohaterki żeńskiego terminatora (np. Czego jeszcze brakuje? Noktowizora? No, to "skocimy ją" Wink )
2)Wywody z zakresu wojskowości ciekawe, tylko w takim razie po co komu postęp w tej dziedzinie, skoro na poziomie Achaji i Biafry wszystko było takie idealne (W końcu ci nie musieli ciągnąć za sobą tych beznadziejnych ciężarówek z zaopatrzeniem)
3) Ilość mów do żołnierzy zwiększa się z tomu na tom w postępie geometrycznym Wink
4) Wątek z Ziemcami był ciekawy, ale każdy czytelnik i tak by się sam domyślił o co w nim chodziło (moim zdaniem lekkie niedomówienie byłoby ciekawsze)...
5) Bardzo nie podobał mi się sposób poprawiania nastroju Achaji i Arnne przez Koty z lasu (podejście Achaji do sprawy jest zrozumiałe, ale to dziwne, ze Arnne miała po tym lepszy humor Confused )
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wormageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2007 - 13:40
Pisarz
Pisarz


Doł±czył/a: 10-07-2005

Sk±d: buahahahahahaha...

Status: Offline
Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji... Ziemiański to jeden z moich ulubionych polskich fantastów. Czytałem wszystkie tomy achaji i zapach szkła, teraz poluję na Toy tegoż autora i kolejną część achaji. Wikipedia donosi, że ziemiański zapowiedział kontynuację, lynk - http://pl.wikipedia.org/wiki/Achaja_%28powie%C5%9B%C4%87%29

Do Impos:
1) hehe fakt sporo przesadził, tutaj się z tobą zgadzam.
4) Moim zdaniem ciekawe zakończenie, wątek ziemców może zostanie wznowiony w 4 tomie, jeśli ten się ukaże... Niby jest parę fragmentów które mogą sugerować powstanie dalszych części, ale wątpię w to aby ta trylogia była czymś w rodzaju przydługiego wstępu.
5) Nie odniosłem wrażenia, żeby miała po tym lepszy humor. Trochę się uspokoiła i to wszystko - wg. mnie.

_________________

 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ImposOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2007 - 01:19
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 10-09-2005



Status: Offline
No to jeszcze swoje dorzucÄ™ Wink
4) c.d. Jeśli książka się dobrze sprzedaje, to mało który autor oprze się pokusie dorobienia kontynuacji... a skoro ta ma się rozgrywać tysiąc lat później, to oprócz Achaji tylko Ziemcy zostaną z wcześniejszych części...
5) c.d. Nawet jeśli uznamy, że tylko "trochę się uspokoiła", to i tak będzie to nienaturalne. Myślę, że większość kobiet jeszcze długo przeżywałaby (w sensie negatywnym) tego typu zdarzenie (dlatego miałam wrażenie w trakcie czytania, że to jakaś zabłąkana "fantazja" autora Wink ...)
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wormageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2007 - 16:17
Pisarz
Pisarz


Doł±czył/a: 10-07-2005

Sk±d: buahahahahahaha...

Status: Offline
4) Achaja, ziemcy i ten czarodziej ;p
5) hmmm prawdę mówiąc nie wiem jak by to na nią podziałało, nie jestem kobietą Smile
hehe a autor postępował czasem trochę dziwnie z główną bohaterką Razz, czasem go chyba ponosi fantazja to widać...

_________________

 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ImposOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2007 - 17:34
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 10-09-2005



Status: Offline
Cytat:
hehe a autor postępował czasem trochę dziwnie z główną bohaterką

... aż strach pomyśleć co się z biedaczką stanie w następnych tomach Wink
BTW na okładce pewnie będzie Achaja w charakterystycznym "przyklęku" ubrana w jakieś moro z wierną bazooką u boku... Razz
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LunasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2007 - 18:17
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 25-09-2006



Status: Offline
1 tom swietny,
2 tom taki sobie
3 tom strasznie nierowny.
niewiem czego sie spodziewac po numerze 4 :/

Mi chyba najbardziej utkwil w pamieci rozdzial o poprawianiu morale w wojsku.
zwlaszcza "domowe kluseczki"

_________________
0x5 0xA 0xF
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wormageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2007 - 19:36
Pisarz
Pisarz


Doł±czył/a: 10-07-2005

Sk±d: buahahahahahaha...

Status: Offline
"BTW na okładce pewnie będzie Achaja w charakterystycznym "przyklęku" ubrana w jakieś moro z wierną bazooką u boku... " - bazooką ? To po to uczyła się w takim znoju walki na miecze, żeby z nich w końcu zrezygnować ? Raczej wątpię, po co miałaby rezygnować z fechtunku skoro ma do niego taki talent ?? Very Happy.

"niewiem czego sie spodziewac po numerze 4 :/ " Obyśmy mieli szansę się przekonać...

_________________

 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ImposOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2007 - 20:18
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 10-09-2005



Status: Offline
Cytat:
po co miałaby rezygnować z fechtunku skoro ma do niego taki talent ??

Ale po upływie tysiąca lat chyba trochę zmieni się styl prowadzenia wojen... Walką na miecze będzie sobie mogła, co najwyżej, dorabiać do pensji na pokazach w muzeum... Wink
No chyba, że rzeczywiście przerobią ją na jakiegoś robota... Wink
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LunasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2007 - 21:15
MĹ‚odsza elita forum
MĹ‚odsza elita forum


Doł±czył/a: 25-09-2006



Status: Offline
fechtunek jak fechtunek, ale umiejetnosc walki bezposredniej sie przydaje.
Robot albo klon jak na moje oko.

_________________
0x5 0xA 0xF
 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wormageOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2007 - 19:23
Pisarz
Pisarz


Doł±czył/a: 10-07-2005

Sk±d: buahahahahahaha...

Status: Offline
Hehe zobaczymy ale ciekaw jestem jak Ziemiański rozwinie wątek mereditha ?
Podobała mi się śmierć Siriusa i Zaana a wam ? Razz

_________________

 
 Zobacz profil autora Wy¶lij prywatn± wiadomo¶ć  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomo¶ci Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2007 The PNphpBB Group
Credits