Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
LoanaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2009 - 17:46
Pisarz
Pisarz

Dołączył/a: 01-01-2006

Status: Offline
Mike napisał/a:

Raul juz to wczesniej pisal i tu ma racje, ze ludzie myla pojecia. Zadluzenie ZUS wobec OFE to nie zadluzenie firmy ZUS wobec kontrahenta, tylko nie przekazanie do OFE skladek z FUS. Czyli z tych skladek, ktorymi ZUS operuje. To nie jest zadluzenie ZUS tylko FUS, ktorym ZUS zarzadza. To troche jak z bankiem, ktory zajmuje sie kontem.To, ze nie place np podatkow i mam zadluzenie nie oznacza, ze winny sie bank,ktorymi moimi srodkami zarzadza na tym koncie, na ktore wplywa mi wyplata.
Co nie zmienia faktu, ze ZUS ma fatalna polityke wydawania kasy, ale jak pisalam wczesniej to nie jest prywatna firma, czyli nie interesuje ich zwiekszanie zysku i zmniejszanie kiosztow.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2009 - 18:17
Admin Forum
Admin Forum

Dołączył/a: 05-01-2002

Niestety Mike czyta gazety gdzie powiela si? ci?gle ten sam b??d.
Zad?u?enie FUSu jest po to , ?eby nie wykazywa? wi?kszej dziury bud?etowej. Dlatego ZUS po?ycza pieni?dze na FUS (a nie dla siebie) i je potem zwraca (tzn. dostaje pieni?dze od pa?stwa na sp?acenie zad?u?enia).

Prezesa aresztowali za co? innego i przetargów na budynki nie ma wsród postawionych mu zarzutów (przynajmniej oficjalnie). Je?li masz przeciek z ABW to ch?tnie przeczytam.

Przyznaje, nie wiem do ko?ca ile to powinno kosztowa?, porównuj?c do domków za 600 tys. z? pod Poznaniem wydaje mi si? to ma?o.
Nawet z narzutami deweloperskimi.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
MikeOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2009 - 21:32
Elita forum
Elita forum

Dołączył/a: 07-01-2005

I ponownie Raul ignoruje 90% argumentow. Skupiamy sie na trzeciorzednych detalach, zamiast na esencji problemu. Co to w ogole za dyskusja... Rolling Eyes

Cytat:
"Niestety Mike czyta gazety"

Niestety? Jak to, niestety? Mam przepraszac za to, ze czytam gazety? Bo co, to mnie oglupia i pozbawia informacji? O.o Pewnie gdybym ich nie czytal, znalbym tez prawde co do tego, ze jednak wiekszosc Amerykanow to naprawde Chinczycy. Wink Jak myslisz, Raul?

Cytat:
"Prezesa aresztowali za co? innego "

A, tak, sorry. Masz racje. Aresztowanie prezesa ZUS dowodzi jego uczciwosci osobistej, a takze krystalicznej przejrzystosci oraz niezawodnosci kierowanej przez niego instytucji. Umknelo mi to jakos, ale dziekuje, ze zwrociles mi na to uwage.

Cytat:
Je?li masz przeciek z ABW to ch?tnie przeczytam

A Ty masz? Nie podano powodow aresztowania prezesa, wiec nie badz taki pewien, ze akurat nie bedzie tego typu zarzutow. A czy byly takowe w przeszlosci? A pewnie, ze byly! Pare lat temu innego prezesa ZUS juz wyrzucono (po zakonczonym skazaniem procesie) wlasnie za marnotrawienie wielu milionow zlotych przy zakupie nieruchomosci.

Cytat:
"Dlatego ZUS po?ycza pieni?dze na FUS "

Czyli jesli ja pozycze pieniadze, by je potem dac babci, to jak mi ktos zarzuci ze mam dlugi, to moge z czystym sumieniem dac mu w pape, tak? W koncu nie mam dlugow. Mimo, ze mam dlugi. Hmmm...

Cytat:
"Przyznaje, nie wiem do ko?ca ile to powinno kosztowa?"

No wlasnie widze, ze nie wiesz...

Cytat:
"porównuj?c do domków za 600 tys. z? pod Poznaniem wydaje mi si? to ma?o"

Whoa! Dude! Porownujesz 5 mln za remont do kwoty 0,6 mln za gotowy budynek wraz z gruntem i wydaje Ci sie, ze 5 mln to MALO?! Jakim cudem 5 mln to malo w porownaniu do 0,6 mln? Raulonomika w akcji!

LoanaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2009 - 04:42
Pisarz
Pisarz

Dołączył/a: 01-01-2006

Mike napisał/a:
Cytat:
"Niestety Mike czyta gazety"

Niestety? Jak to, niestety? Mam przepraszac za to, ze czytam gazety? Bo co, to mnie oglupia i pozbawia informacji?

Mikeusz, pelne zdanie brzmialo: "Niestety Mike czyta gazety gdzie powiela si? ci?gle ten sam b??d" i w zadnym wypadku nie jest to krytyka Twojego czytania gazet ogolnie, tylko stwierdzenie, ze czytasz te powielajace blad ZUS=FUS. Brzydko, ze wyciagasz ze zdania to, co Ci pasuje i tylko do tego sie odnosisz Sad.

MikeOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2009 - 13:51
Elita forum
Elita forum

Dołączył/a: 07-01-2005

Jeszcze a propos rzekomej "taniosci" uslug ZUS. ZUS operuje kwota ok. 150 mld zlotych rocznie. Ich koszty wlasne przy tym to ok. 4 mld zlotych. Wychodzi na to, ze ZUS potrzebuje wydac zlotowke, by przelac 37 zloty emerytury. Jesli to jest tania usluga, to WHOA, chyba musze sprawdzic w SJP, co znaczy "tani".

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2009 - 16:06
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Dołączył/a: 22-02-2005

Po pierwsze to s?uszna uwaga Mike'a powy?ej.
Po drugie Raul, je?eli ZUS (w kwestii emerytur) zajmuje si? tylko po?redniczeniem (zbieraniem kasy, zad?u?aniem si?) i to kosztuje tyle ile kosztuje, to ka?da dodatkowa kasa któr? wydaje jest bezsensowna. Nie wiem, ale Twoje zdanie dot. tego ?e chcieliby?my aby urz?dy by?y ?adne, bo inaczej narzekamy, jest chyba niez?? pomy?k?. Wola?bym przychodzi? 4x bardziej do zapad?ej dziury, ni? ?ebym mia? p?aci? na ni? takie pieni?dze jakie si? p?aci. Jeszcze raz, ?eby nie by?o niejasno?ci: nie zale?y mi w ogóle na tym ?eby budynki ZUSu czy jakiegokolwiek innego urz?du (mo?e poza placówkami dyplomatycznymi w innych krajach) ocieka?y z?otem - bo dlaczego niby ma mnie cieszy? to ?e bud?etówka ch?tnie wydaje kas?? Zastanów si?, czy jestem odosobniony w tym my?leniu : )..
Po trzecie. Je?li ZUS i FUS s? od siebie tak uzale?nione (ZUS dostaje pieni?dze tylko od FUSu tak?) to niech pomy?le - czy te instytucje nie s? osobno tylko na papierze? Tylko po to ?eby móc powiedzie?: To nie ZUS jest zad?u?ony, tylko FUS. Je?li tak, to naprawd? nie dziw si? ?e ludzie traktuj? (s?usznie!) je jak jedn? rzecz. Nie by?oby najmniejszego problemu ?eby je po??czy?. Poza tym - s? cz??ci? tego samego skostnia?ego systemu, który trzeba jak najszybciej zmieni?, tak samo to si? tyczy ZUSu jak i wszystkiego zwi?zanego z nim.

System jest chory. Nie bro?my tego co nie dzia?a!

elberethOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2009 - 22:01
Czytelnik
Czytelnik

Dołączył/a: 23-11-2007

Hmm, Raulowi chyba chodzi o rozró?nienie bud?etu ZUS-u (czyli kasy na jego utrzymanie) od Funduszu (czyli kasy na ?wiadczenia). Próbuje udowodni?, ?e deficyt nie jest spowodowany wydatkami administracyjnymi ZUS-u, tylko rosn?c? rzesz? emerytów, rencistów i innych paso?ytów ;P Utrzymanie ZUS-u to w ko?cu "jedyne" 4,1 mld z? (?ród?o: "Polityka" 39/2009: KreZUS), a przysz?oroczny deficyt ma wynie?? a? 50 mld z? (?ród?a poni?ej).

http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-ZUS-sie-zabraknie-w-przyszlym-roku-prawie-50-mld-zl-2022613.html
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/355252,w_przyszlym_roku_w_zus_zabraknie_ponad_49_mld_zl.html

Wyra?nie wida?, ?e nawet obci?cie wydatków ZUS-u o 100% nie za?ata dziury. Ale to nie zmienia faktu, ?e ZUS jest instytucj? ?le funkcjonuj?c?, poch?aniaj?c? ogromne koszty, marnotrawi?c? nasze pieni?dze, etc., etc.

Zatem masz racj?, Raul, sama redukcja ZUS-u nie nie zlikwiduje zad?u?enia FUS-u i nie naprawi systemu... ale i tak jest konieczna.

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2009 - 23:54
Admin Forum
Admin Forum

Mike napisał/a:
Jeszcze a propos rzekomej "taniosci" uslug ZUS. ZUS operuje kwota ok. 150 mld zlotych rocznie. Ich koszty wlasne przy tym to ok. 4 mld zlotych. Wychodzi na to, ze ZUS potrzebuje wydac zlotowke, by przelac 37 zloty emerytury. Jesli to jest tania usluga, to WHOA, chyba musze sprawdzic w SJP, co znaczy "tani".

To sprawd? sobie wi?kszo?? OFE, które pobiera z tych przelanych przez ZUS pieni?dzy 2,5 z? w twoim przeliczeniu. A przecie? to firmy prywatne które powinny efektowniej zarz?dza?.

Mike, milionowy raz powtórz?, ?e ZUS za te pieni?dze nie obs?uguje jedynie kont emerytalnych.

W Polityce jest ciekawy artyku? o "dojeniu ZUSu", przeczytajcie, mo?e zrozumiecie czemu jest dziura w bud?ecie FUSu.

elbereth napisał/a:
:Zatem masz racj?, Raul, sama redukcja ZUS-u nie nie zlikwiduje zad?u?enia FUS-u i nie naprawi systemu... ale i tak jest konieczna.

Próbuj? wyt?umaczy? Mikeowi, ?e ZUS trzeba naprawi? a nie zlikwidowa?. Kryzys pokaza?, ?e padaj? prywatne banki, które pono? (skoro s? prywatne) wykazuj? si? lepsz? efektywno?ci?. Zawsze najs?abszym elementem s? ludzie, czy to w prywatnej firmie czy pa?stwowej.

Mia?em nadziej? dawno temu, ?e co? si? zmieni. Ale tak jak nie ma w polityce m??ów stanu, tak nie ma faceta z jajami który chce co? w ZUSie zmieni?. Ci którzy chcieli, zostali zdj?ci.

Mi?ej dalszej rozmowy.

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2009 - 01:42
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Drogi Raulu. Po pierwsze to nie uno? si? - nie ma o co. Po prostu spójrz na sprawy z szerszej perspektywy - ca?y pomys? ubezpiecze? spo?ecznych i pa?stwowej firmy zajmuj?cej si? nimi jest skazany na pora?k?. Je?li twierdzisz ?e same z siebie padaj? prywatne banki to powtarzasz t? sam? plotk? któr? wg. Ciebie powtarza Mike czytaj?c jakie? tam gazety. Prawda jest inna, warta osobnego topicu i ?eby nie offtopowa? rzuc? tylko has?em Fenny Mae i Freddy Mac.

Jeszcze raz: System ubezpiecze? spo?ecznych jest z?y - nie dlatego ?e jest ?le realizowany, to jest pomys? skazany na pora?k?. To jest co? co w dalszej perspektywie nie mo?e dobrze dzia?a?, je?li mówisz mi o politykach, którzy "mogliby" sprawi? ?e ZUS dzia?aby dobrze, ale tego nie robi? - to jest w?a?nie ten system. Politycy wymy?lili ZUS, politycy maj? zamiar nim sterowa?, wi?c politycy go schrzani?. Tak by?o, jest i b?dzie. Nie istniej? pa?stwowe rozwi?zania, które mog? unie?? ci??ar takiej odpowiedzialno?ci, niestety, tak jak nie istniej? szczerzy politycy. Niestety.

Wobec powy?szego nie obronisz ZUSu przed rzeczywisto?ci?, ani mi?ymi paniami za szyb?, ani z?? wol? niedobrych polityków. Bo zapominasz ?e to w?a?nie Ci niedobrzy politycy t? chor? instytucj? wymy?lili. Bo zapominasz, ?e je?li co? jest wspólne, to jest niczyje i nikt o to nie dba, a je?li komu? si? nawet zdarzy, to albo go "zdejm?" albo po prostu utonie to w morzu machloi.

Konkluduj?c. Niewa?ne czy to co ma d?ugi nazywa si? FUS, ZUS, srus. B?dzie mie? d?ugi i b?dzie kombinowa? jakby tu wyda? bez sensu jeszcze wi?cej, bo taki jest system. Na dobitk?, bardzo niemi?y wpis na pewnym blogu: http://www.wujekdobrarada.pl/2009/09/26/dodatkowe-50-miliardow-dla-zus/

elberethOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2009 - 20:33
Czytelnik
Czytelnik

Dołączył/a: 23-11-2007

Raul napisał/a:
W Polityce jest ciekawy artyku? o "dojeniu ZUSu", przeczytajcie, mo?e zrozumiecie czemu jest dziura w bud?ecie FUSu.

A owszem, czytali?my. Tylko ?e ten artyku? jest w?a?nie o niewydolno?ci ZUSu...

Raul napisał/a:
elbereth napisał/a:
Zatem masz racj?, Raul, sama redukcja ZUS-u nie nie zlikwiduje zad?u?enia FUS-u i nie naprawi systemu... ale i tak jest konieczna.

Próbuj? wyt?umaczy? Mikeowi, ?e ZUS trzeba naprawi? a nie zlikwidowa?.

Zlikwidowa? si? nie da, przynajmniej nie w perspektywie kilku najbli?szych pokole?. Realnym celem jest redukcja do minimum. Czyli: obci?? 90% i poprawi? reszt? - opcja do przyj?cia; ale najpierw naprawia?, ?eby potem obcina?? Bez sensu... Razz

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2009 - 23:26
Admin Forum
Admin Forum

elbereth napisał/a:

A owszem, czytali?my. Tylko ?e ten artyku? jest w?a?nie o niewydolno?ci ZUSu...

A dlaczego jest niewydolny? Bo jak kilku górników, hutników itp. itd. pokrzyczy to aby w rankingach nie spa?? miesza si? w ZUSie.

elbereth napisał/a:

Zlikwidowa? si? nie da, przynajmniej nie w perspektywie kilku najbli?szych pokole?. Realnym celem jest redukcja do minimum. Czyli: obci?? 90% i poprawi? reszt? - opcja do przyj?cia; ale najpierw naprawia?, ?eby potem obcina?? Bez sensu... Razz

Nie bardzo rozumiem co znaczy redukowa? a co obcina?? Redukowa? zadania i obcina? zatrudnienie?
Usuni?cie chocia?by wniosków policji, s?du, komorników nie b?dzie mia?o miejsca gdy? nikt (ze s?u?b cywilnych przynajmniej) nie ma wi?kszej bazy danych osobowych ni? ZUS.
Lekarze orzecznicy? Mo?na przenie?? do NFZ, tylko to b?dzie przelewanie z pustego w pró?ne.

S? inne mo?liwe oszcz?dno?ci, ale to jest bardziej na rozmow? prywatn? ni? na otwarte forum.

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 27-10-2009 - 10:37
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Na pocz?tek: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Gratulacje-dla-ZUS-z-okazji-Jubileuszu-75-lecia-2036792.html
a reszta, która jest raczej kompendium: http://www.bankier.pl/wiadomosc/ZUS-jest-z-nami-juz-75-lat-Jak-dlugo-jeszcze-2037097.html - argumentacja jest rozs?dna.

Mo?e zróbmy z tym porz?dek. Raul uwa?a ?e ZUS jest niezb?dny bo (prosz? o ewentualne uzupe?nienie):
1. Zajmuje si? emeryturami, ich sk?adkami, ubezpieczeniami itd. sprawnie (jest lepszy ni? administracja, patrz lata 1955-1960)
2. Ma najwi?ksz? baz? danych osób w kraju.
3. Jest sprawniejszy/skuteczniejszy ni? OFE.
4. Jest po?rednikiem pomi?dzy wieloma instytucjami - zlikwidowanie go zrobi burdel.

no i na koniec tezy które wytacza Raul:
5. Tajemnicza kwestia ilo?ci zatrudnienia, które jak si? domy?lam wg Ciebie jest w porz?dku (je?li nie to z góry przepraszam)
6. Zamiast go likwidowa? nale?y go naprawi?.
7. ZUS nie marnuje naszych pieni?dzy i wydaje je racjonalnie.

Zanim skomentuj? prosz? o korekt?.

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-10-2009 - 16:20
Admin Forum
Admin Forum

1. Kto? narzeka na opó?nienia w wyp?acie rent i emerytur? Nie. A kwestie tego ile FUS (A nie ZUS) ma pieni?dzy to prosz? ustala? z rz?dem RP, bo to on tym zarz?dza.*
2. Znasz wi?ksz? w Polsce?
3. W tej chwili tak, ale w d?ugim okresie czasu zyski z gie?dy b?d? wy?sze ni? zyski z lokat/obligacji (tak mi si? wydaj?, ?e w to pieni?dze ?aduje ZUS - zgodnie z ustaw?).
4. Z regu?y (gdyby wydzieli? w osobne podmioty) , gdy wydzieli si? ma?e instytucje po?rednicz?ce to one si? rozrastaj? (pociotki te? musz? gdzie? pracowa?).
5. Nie, nie jest w porz?dku, ale jak mówi? nie b?d? si? na forum o tym wypowiada?.
6. Najpro?ciej zlikwidowa?, tylko kto si? tym wszystkim zajmie?
7. ZUS marnuje pieni?dze (jak ka?da pa?stwowa a czasem i prywatna firma), ale akurat to na co wskazujecie (budynki) to nie jest prawdziwy problem. (kolejny temat na priva, jak si? spotkamy mo?emy pogada?).

* za artyku?em o emeryturach w GW - 25 mld rocznie kosztuje nas brak reform emerytur KRUS, mundurowych, górniczych, s?dziowskich czy prokuratorskich. Jakie? pytania?

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2011 - 09:10
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Summoning undead! ; P
http://www.joemonster.org/p/496719/Zawilosci_systemu_emerytalnego

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2011 - 11:43
Admin Forum
Admin Forum

Przyznam, ?e s? tu pewne uproszczenia, ale w mo?na przymkn?? na nie oko i powiedzie?, ?e to prawda. I teraz pytanie - co grzebanie przy emeryturach ma wspólnego z ZUSem? Nie ZUS wymy?la te przesuni?cia pieni?dzy , a indywidualne konta emerytalne (dziedziczone?) to wielka ?ciema. Nikt tam nie b?dzie mia? ?adnych pieni?dzy, bo zgodnie z za?o?eniem FUS jest wydawany na bie??ce emerytury a i tak nie starcza. Najlepsze za to b?da emerytury z ofe - mia?y byc groszowe, teraz b?d? ?miesznie groszowe. W ogóle OFE zlikwidowa?. Tylko co w zamian?

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat