Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2009 - 17:15
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Dołączył/a: 22-02-2005

To dlatego ?e nie znosz? ZUS'u ; P - jak dla mnie to nawet nie "jaki?" tylko byle jaki urz?d ; P.. Ale to temat na inn? dyskusj? ; ).
Ale beznadziejnie : / - wyobra? sobie ?e zak?adasz firm? (6 osób na sta?e to ci?gle mikrointeres..) , zatrudniasz kogo?, a on idzie najpierw na wyn. chorobowe (jeszcze da si? prze?y?, w ko?cu to wrzucam sobie w koszta), a potem na zasi?ek (który ju? kosztem nie jest?) - dobrze my?l??

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LoanaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2009 - 20:29
Pisarz
Pisarz

Dołączył/a: 01-01-2006

Status: Offline
Zasilek chorobowy nie jest kosztem firmy, poniewaz jest kosztem panstwa Smile. Tzn zawsze ostatecznie placi panstwo. Tylko w przypadku malych firemek to ZUS weryfikuje zasadnosc wyplaty, oblicza ile wyplacic oraz wyplaca, natomiast w przypadku firm powyzej pieciu pracownikow ten obowiazek spada na platnika - czyli firme. Ale w takim przypadku platnik odlicza sobie wyplacona kwote w deklaracji ZUS DRA pomniejszajac tym samym kwote do zaplaty za ubezpieczenia pozostalych pracownikow.
Czy ja pisze jasno?

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2009 - 20:47
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Tak, po prostu to o czym piszesz jest zawi?e : ).

MikeOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2009 - 16:40
Elita forum
Elita forum

Dołączył/a: 07-01-2005

Dlatego wlasnie system jest do bani, Jest zbyt skomplikowany. Jesli nie masz osobnej osoby, ktora sie zajmuje tylko tym, to nie poradzisz z tym sobie. :-/

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2009 - 19:35
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Mike, powiedz mi (w ramach oczywistego offtopa : P) - obywatel ma obowi?zek zna? prawo, prawda? Tyczy si? o ca?o?ci czy np tylko kodeksu karnego, drogowego itp?

Je?li jest tak ?e musimy zna? ca?o?? (w tym sensie, ?e je?li post?pimy niezgodnie z prawem to nie mo?emy si? t?umaczy? ?e nie wiedzieli?my ?e tak jest), to znaczy ?e system jest co najmniej absurdalny : /..

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2009 - 21:47
Admin Forum
Admin Forum

Dołączył/a: 05-01-2002

Losiul napisał/a:
To dlatego ?e nie znosz? ZUS'u ; P - jak dla mnie to nawet nie "jaki?" tylko byle jaki urz?d ; P.. Ale to temat na inn? dyskusj? ; ).

Widz?, ?e nie wiele wiesz o ZUSie, a si? wypowiadasz. Ja pracuj? w tej instytucji ponad 4 lata i to nie ZUS jest stron? do której mo?na mie? pretensje o obecne prawo. Jako instytucja dzia?a jak mo?e najlepiej, niestety pos?owie utrudniaj? nam prac? jak tylko mog?. Gdyby nie by?o ZUSu (który zajmuje si? dziesi?tkami spraw, oprócz ubezpiecze? spo?ecznych), policja, prokuratura czy komornicy mieliby utrudnion? prac?.

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2009 - 00:28
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Wybacz Raul, mo?e ?le si? wyrazi?em. Cho? troch? to przypomina moj? dyskusj? z przed paru lat z dobrym kumplem, którego po?owa rodziny by?a lekarzami, a ja twierdzi?em ?e ich protest jest bezsensowny.
Nie chodzi?o mi o to, ?e sam ZUS jest z?y i go nie lubi?. Sam ZUS mo?e i stara si? by? ok itd. Jednak z?e jest samo jego istnienie - jest dodatkowym po?rednikiem, bez którego mo?na si? obej??, a wg mnie nawet powinno si? obej??. Z?e jest np to ?e jeste?my obowi?zkowo ubezpieczani. To nie ZUS jest z?y, z?e jest to ?e kto? wymy?li? ?e jest potrzebny.
Jest pó?no, wypi?em troch? (antywalentynki ; PP) i nie chc? pisa? g?upot, ale nie zrozum mnie ?le Raul - mam mocno liberalne pogl?dy i jestem do?? ci?ty na wszelkie urz?dy ; ).

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2009 - 09:10
Admin Forum
Admin Forum

Nie mo?na si? obej?? bez po?redników - OFE które powsta?y bior? sobie 7% z pieni?dzy przeznaczonych na emerytur? jako w?asny koszt. ZUS dostaje nieco ponad 2,5%. Prywatne powinno by? bardziej efektywne?
Sam mam pogl?dy liberalne , ale problemem systemu ubezpiecze? spo?ecznych s? wywalczone przez grupy zawodowe przywileje (gdzie tu liberalizm? Smile), a nie ZUS.
Z ZUSu powinna by? tylko emerytura minimalna, a co do reszty to powiniene? sam decydowa?.
Ja si? nie gniewam, staram si? tylko wyprowadzi? ci? z b??du.

MikeOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2009 - 15:10
Elita forum
Elita forum

Dołączył/a: 07-01-2005

Cytat:
"Mike, powiedz mi (w ramach oczywistego offtopa : P) - obywatel ma obowi?zek zna? prawo, prawda? Tyczy si? o ca?o?ci czy np tylko kodeksu karnego, drogowego itp?"

Co do zasady, nieznajomoscia prawa nie mozesz tlumaczyc sie nigdy. Czyli, co do zasady, powinienes znac prawo cale. Oczywiscie, w praktyce jest to niewykonalne, ale to dlatego, ze w praktyce, nikt od Ciebie nigdy tego wymagac nie bedzie, bo nie wchodzisz w te obszary. W codziennej praktyce starczy znajomosc naprawde podstawowych rzeczy typu: nie molestuj chomika sasiadowi, albo nie kradnij renty swego dziadka. Te podstawowe rzeczy to w sumie intuicyjnie wyczujesz, bez doktoratu z nauk prawnych.

W szczegoly wchodzimy wtedy, gdy te szczegoly akurat nam akurat w danej sytuacji sa potrzebne. Co do zasady wystarczy, ze wiesz, ze przechodzi sie na pasach i na zielonym swietle. Ale gdy robisz prawo jazdy - wtedy tak, wtedy musisz kodeks znac. Jesli pracujesz dla fiormy, ktora rozlicza Twoj podatek - wtedy wystarczy, ze wiesz, ze dostaniesz (duzo) mniej kasy, niz masz w umowie. Ale jesli prowadzisz wlasna firme i upierasz sie przy samodzielnej ksiegowosci - wtedy musisz sie nauczyc tego i owego o prawie handlowym i podatkowym.

Cytat:
"Widz?, ?e nie wiele wiesz o ZUSie, a si? wypowiadasz. Ja pracuj? w tej instytucji ponad 4 lata i to nie ZUS jest stron? do której mo?na mie? pretensje o obecne prawo."

Ja tam do ZUSu (i skarbowki) pretensji o prawo nie mam. Mam pretensje o to, ze interpretuje to prawo w sposob bardzo niezyczliwy, ze stosuje wszelka mozliwa biurokracje, ze zatrudnia coraz wiecej ludzi by obsluzyc coraz wiecej biurokracji - a to z kolei tworzy zapotrzebowanie na wiecej pracownikow, ktorzy stworza wiecej biurokracji.

Cytat:
"Jako instytucja dzia?a jak mo?e najlepiej"

Czasem to "najlepiej" to nadal niewystarczajaco dobrze.

Cytat:
"niestety pos?owie utrudniaj? nam prac? jak tylko mog?."

Tak, zwlamy wszystko na poslow. To poslowie obsluguja petentow w okienkach i to poslowie maja ich w tylku. To poslowie wykanczaja firmy nieustannymi upierdliwymi kontrolami i blokowaniem na kontach przyszlych naleznosci podatkowych, ktpore moze beda, a moze nie beda.

Cytat:
"Gdyby nie by?o ZUSu (który zajmuje si? dziesi?tkami spraw, oprócz ubezpiecze? spo?ecznych), policja, prokuratura czy komornicy mieliby utrudnion? prac?."

Nikt nie mowi o likwidacji ZUSu. Ale pomowmy o obcieciu tej instytucji o polowe. Na poczatek. Pomowmy o podatku liniowym. Pomowmy o naprawde radykalnych uproszczeniach.

Cytat:
"Nie mo?na si? obej?? bez po?redników"

Dlaczego nie mozna? Oczywiscie, ze mozna.

Cytat:
"OFE które powsta?y bior? sobie 7% z pieni?dzy przeznaczonych na emerytur? jako w?asny koszt."

I to jest dowod, na to, ze ZUS musi byc posrednikiem? Czyli lepiej placic i ZUSowi, i OFE, niz tylko OFE? Whoa! Wytlumacz mi logike tej tezy, bo mojemu skromnemu rozumkowi ona umyka.

Cytat:
"ZUS dostaje nieco ponad 2,5%. Prywatne powinno by? bardziej efektywne?"

Stary, piszesz jak LunarBird. Efektywnosc to jedno, a wysokosc prowizji to drugie. Po pierwsze, prowizja OFE nie wynosi 7%, ale DO 7%, a to jest subtelna roznica. Po drugie, efektywnosc ZUS jest zerowa, bo ZUS nie inwestuje srodkow, ktore wplacasz, ale natychmiast wyplaca je jako emerytury innym ludziom. A OFE trzyma Twoje srodki dla Ciebie. Czyli najpierw inni zabieraja w ZUSie Twoja kase, a na starosc potem Ty bedziesz komus pasozytem i ciezarem.

Dlatego wole OFE. 93% mojej kasy (plus zyski z zainwestowania tych srodkow) to nadal duzo lepiej, niz 0% plus jamluzna od innych.

Cytat:
"Sam mam pogl?dy liberalne , ale problemem systemu ubezpiecze? spo?ecznych s? wywalczone przez grupy zawodowe przywileje (gdzie tu liberalizm? ), a nie ZUS."

Ale to jest zupelnie inny temat. Natomiast tak, gornikom i innym takim nalezy bardzo stanowczo przyciac. Tylko ze spoleczenstwo popiera ten pomysl, poki nie jest realizowany. A gdy ktos sie za to bieze, to nagle wszyscy popieraja biednych gornikow przeciw zlym poslom. Zle prawo to nie wina poslow. To wina ludzi, ktorzy tych poslow uwazaja za dojne krowy.

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2009 - 17:11
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Cytat:
Nikt nie mowi o likwidacji ZUSu.

Ja mówi? ; P.. Uwa?am, zgodnie zreszt? z tym co sam piszesz Mike, ?e wol? OFE z 93% moich ?rodków + odsetki, ni? ZUS który p?aci? musz?, cho? nie chc?.
Wyobra? sobie tak? sytuacj? - jestem "szalony" i wpad?em na genialny pomys? ?e nie chc? si? nigdzie ubezpiecza? - przynajmniej na razie. Nie chc? odk?ada? na emerytur? bo jestem m?ody, nigdy w ?yciu nie mia?em ?adnego wypadku, nic nie z?ama?em itp. - ogólnie jestem co najmniej pewien, ?e nic mi si? nie stanie przez najbli?sze par? lat mojego ?ycia. Chcia?bym zrealizowa? zamiast tego par? moich pomys?ów, by? mo?e po sko?czeniu studiów kupi?/wynaj?? mieszkanie, albo, po prostu, zacz?? odk?ada? i inwestowa? na w?asn? r?k?. Jak? szans? na taki scenariusz daje mi "obowi?zkowe ubezpieczenie spo?eczne"? ?adn? - zabiera mi za to jak?? cz??? pensji (nie wiem jak? dok?adnie ; P - niech mnie kto? o?wieci), powoduj?c to co powoduje. Mam mniej kasy na w?asny u?ytek, jestem uwi?zany na starcie.

Co do inwestowania ZUSu: przez 30 lat zabiera Ci po (powiedzmy) 300z?. Przez 30 lat od?o?ysz dok?adnie 108 000z?. Je?li odk?ada?oby si? to (inwestowa?o itp) z realnym zyskiem rocznym rz?du 5%, po 30 latach masz 250 718z? - zysk rz?du 142 718z?, czyli masz 230% wi?cej ni? od?o?y?e?. 2 i pó? razy wi?ksza emerytura.
Do tego masz ci?gle dost?p do tych pieni?dzy. Umar?a Ci ?ona - wp?acasz mniej, bo Ci? nie sta?, masz raka i potrzebujesz kas? na drog? operacj?, masz t? kas? realnie na koncie. Masz j?, a nie masz obiecane przez urz?d, ?e dostaniesz po kawa?eczku jak si? dochrapiesz do ustawowego limitu wieku/sta?u pracy/pomostowe obiecanki cacanki.

Cho?by dlatego nie lubi? ZUSu - w Polsce dzi?ki przymusowym ubezpieczeniom marnuje si? mnóstwo ludzkiej energii.
Raul - Prywatnie jest zawsze bardziej efektywnie, nie odwracaj kota ogonem! Istnieje tylko ryzyko, które jednak mo?esz przekalkulowa? - pa?stwo obcina Ci to ryzyko, ale zabiera od Ciebie wszelkie mo?liwe bonusy które móg?by? dosta?! Chcesz takiej umowy? Prosz? bardzo, ale dlaczego ja te? musz??

RaulOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2009 - 20:20
Admin Forum
Admin Forum

Losiul - wyliczono, ze ci ktorzy teraz dostana emerytury , jesli zapisali sie do OFE beda mieli je mniejsze niz ci ktorzy pozostali w ZUSie. Wynika to z tego, ze gielda stracila na wartosci (a w zwiazku z tym i OFE ktore na niej inwestowaly), a ZUS na gieldzie tych pieniedzy nie inwestuje (ale inwestuje, gdybys nie wiedzial). I twoje "zawsze" wlasnie sie nie sprawdzilo.
Po za tym system jaki mamy czyli p?acenie emerytur z obecnie wp?acanych pieni?dzy (co nie powinno miec miejsca) nie jest wina ZUS.
Prywatne nie zawsze jest efektywniejsze, cho? zgodz? si? , ze przy silnej konkurencji i zdrowych zasadach tak by? powinno.

LunasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2009 - 00:29
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Dołączył/a: 25-09-2006

losiul napisał/a:
Raul - Prywatnie jest zawsze bardziej efektywnie,

Tylko i wy??cznie je?li prywatne jest dobrowolne. Na chwile obecn? lokata w banku da ci wiecej ni? OFE.

losiul napisał/a:
Wyobra? sobie tak? sytuacj? - jestem "szalony" i wpad?em na genialny pomys? ?e nie chc? si? nigdzie ubezpiecza? - przynajmniej na razie.

Nie ty pierwszy.
Jaki? czas temu s?d wyja?ni? pewnemu Panowi ?e pieni?dze które p?aci na emeryture nie nale?? do niego i nie ma prawa nimi dowolnie dysponowa?.

@Mike, Nie mieszaj instutucji. US to nie ZUS.

Mike napisał/a:
Ale to jest zupelnie inny temat. Natomiast tak, gornikom i innym takim nalezy bardzo stanowczo przyciac. Tylko ze spoleczenstwo popiera ten pomysl, poki nie jest realizowany. A gdy ktos sie za to bieze, to nagle wszyscy popieraja biednych gornikow przeciw zlym poslom. Zle prawo to nie wina poslow. To wina ludzi, ktorzy tych poslow uwazaja za dojne krowy.

Wszystko zale?y jakie by?y zasady na starcie. Jesli kto? pracuje i Panstwo mu na starcie gwarantuje emeryture po 15 latach to jesli grzecznie siedzi to ma miec t? emeryture.
Ale je?li facet stwierdza nagle ?e umowa mu sie nie podoba i leci rozwala? warszawe, to wszelkie z?o?one mu obietnice te? powinien wyp...

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2009 - 01:06
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

@Raul - gie?da to gie?da, raz w gór? raz w dó?. To co teraz jest "mniej" za 2, 3, a mo?e 5 b?dzie "wi?cej". Takie s? prawa rynku, którym podpadasz. Ale to jest ci?gle to samo: Nie chcesz mie? bonusów, zosta? w ZUSie, chcesz mie? bonusy - nie zostawaj..

@Lunas - mówi? w?a?nie o wolno?ci. Chcia?bym móc zrobi? z moimi pieni?dzmi to co mi si? podoba - chc? je schowa? w skarpet?? To tak zrobi?, dlaczego mi si? tego prawa odmawia? To ?e nie mam prawa do moich w?asnych pieni?dzy to pogwa?cenie moich w?asnych praw.

"Wszystko zale?y jakie by?y zasady na starcie. Jesli kto? pracuje i Panstwo mu na starcie gwarantuje emeryture po 15 latach to jesli grzecznie siedzi to ma miec t? emeryture.
Ale je?li facet stwierdza nagle ?e umowa mu sie nie podoba i leci rozwala? warszawe, to wszelkie z?o?one mu obietnice te? powinien wyp..."
Z tym ostatnim si? zgadzam. A co do pierwszego, to we? pod uwag?, ?e pa?stwo si? zmieni?o.. Zmieni? si? ca?y system, a przynajmniej powinien - bez sentymentów i wracania do tego co by?o. Dlaczego mamy odpowiada? za to co obiecywa? Tow. Gierek? Przecie? nawet wtedy nikt go nie chcia?, a je?li chcia? to w wyborach w 89 przegra? i od tamtej pory nale?y do mniejszo?ci. Szkoda ?e tak tego u nas nie potraktowano..

LunasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2009 - 09:00
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

Dołączył/a: 25-09-2006

Losiul, gierka w to nie mieszaj. facetn pomys? mia? dobry ale reszcie w?adzy sie nie spodoba?. To w po?owie akcji go odsuni?to. no i facet odszed? niemal 10 lat przed koncem PRL'u
A czemu trzeba odpowiada?? Albowiem umowa to umowa.
A jakby tobie obiecywali emeryture a za te kilkadziesi?t lat powiedzieli: "sory stary, bran?a sie zmieni?a, a ty mo?esz spada? na drzewo"

Losiul
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2009 - 10:38
M?odsza elita forum
M?odsza elita forum

W tej chwili broni Ci? przede mn? tylko odpowiedzialno?? za poprzednie pokolenia ; P. Z drugiej strony dalej uwa?am ?e pope?niono b??d, ?e nie oddzielono grub? krech? tego co by?o i tego co jest. Jakby si? tak zastanowi? to za ile "obietnic" poprzedniego systemu jeszcze musimy p?aci? (w stylu emerytur, górniczych pensji i odpraw itp)?

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat